Zpravodajství

Megalomanská Čína! Vybudují nejdelší tunel pod mořem

Megalomanská Čína! Vybudují nejdelší tunel pod mořem
Zdroj: oficiální zdroj

Čína plánuje další zázrak inženýrské techniky: nejdelší tunel na světě vybudovaný pod mořem. Stavba má být více než dvakrát delší než tunel pod Lamanšským průlivem, který spojuje Francii a Velkou Británii. Tunel dlouhý 123 kilometrů má spojovat severočínské město Ta-lien a Jen-tchaj na východním pobřeží. Náklady asi přesáhnou 40 miliard dolarů, napsal list The Daily Telegraph.

"Práce by mohly začít už v roce 2015 nebo 2016," řekl odborník z Čínské strojírenské akademie Wang Meng-šu. Nový tunel by podle něj podstatně zkrátil dosavadních 1280 kilometrů pozemní cesty mezi oběma městy a stal by se důležitou spojkou na vysokorychlostní železniční trati spojující chladný sever s tropickým ostrovem Chaj-nan na jihu.
 

Čína se do dějin zapsala celou řadou obřích projektů už od dob vzniku Velké čínské zdi. Dosud vybudovala největší síť vysokorychlostních tratí na světě, má nejdelší mosty i některé z nejvyšších mrakodrapů.
 

Vybudovat podmořský tunel s sebou ovšem ponese řadu obtíží. V plánu jsou tři tunely - jeden pro železnici, druhý pro auta a třetí pro údržbu. Prorazit je bude třeba v tvrdém kameni 30 metrů pod mořským dnem. V ostrovech podél trasy tunelu budou vyhloubeny svislé šachty zajišťující ventilaci.
 

Tato oblast je ale náchylná na zemětřesení a tunel bude přetínat dva velké aktivní zlomy v zemské kůře. V roce 1976 zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály v nedalekém městě Tchang-šan zabilo statisíce lidí.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz