APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Podaří se zlínské zoo zachránit vzácné varany? Dorazila tam čtyři mláďata

Čtyři mláďata varanů novoguinejských nedávno přicestovala do zlínské zoologické zahrady. Po náhlém úhynu samce a odchodu samice do Ostravy, tam malí varani mají zachránit chov těchto největších stromových ještěrů.

Ačkoli vypadají jako obyčejné přerostlé ještěrky, podceňovat je není radno. Pro zoo jsou stejně vzácní jako například ohrožený tygr. I když v boji by tito varani neměli šanci. Mohou se ale chlubit tím, že právě oni jsou vůbec první odchovaná mláďata v celé Evropě.
 

"Je to druh zařazený v červené knize ohrožených zvířat. Zoo Ostrava je jedinou v Evropě, kde se odchov podařil," uvedl zoolog Pavel Shromáždil.
 

Související obsah


Ve Zlíně už tomu byli velmi blízko. Když ale vloni náhle uhynul samec, sen o tom, že se dočkají vlastních mláďat, se rychle rozplynul. Zachránili je ostravští kolegové, kteří osamělou samici ze Zlína vyměnili za čtyři mláďata. Jenže zatím nikdo netuší, jestli se vůbec podaří sestavit chovný pár. "Jsou to miminka, nejde to pohlaví ještě určit, ale musíme doufat," řekla ošetřovatelka Hana Žůrková.
 

Víc než na hledání partnerky se ale zatím soustředí na to, co ulovit. Třeba časem pochopí, že i láska prochází žaludkem.

hmr / Martina Julinová, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz