Alergie

V šamponech je nebezpečná látka! Způsobuje alergie a rakovinu

V šamponech je nebezpečná látka! Způsobuje alergie a rakovinu
Zdroj: Thinkstockphotos

Parabeny jsou chemické látky a používají se běžně jako konzervační činidla v kosmetice i lécích. Podle výzkumů však způsobují alergii a podle některých studií i rakovinu.

Ve výrobcích jsou parabeny již od roku 1950. "Nachází se v 85 procentech kosmetiky," řekl FoxNews.com Arthur Rich, chemik z institutu Chestnut Ridge v New York a dodal: "Jsou levné a efektivní." Užívají se také jako potravinářská aditiva.

Během uplynulých deseti let bylo provedeno několik výzkumů, které se snažily zjistit, zda jsou parabeny škodlivé. V roce 2004 Philippa Darbreová zveřejnila výzkum, v němž píše, že parabeny mohou být spojeny s rizikem vzniku zhoubných nádorů v prsu. Na základě výzkumu pak odborníci doporučili, aby bylo množství parabenů v produktech sníženo.

Kritici této studie však poukazovali na to, že nebyla prokázána přítomnost parabenů v nádorech, a proto se nedá jednoznačně tvrdit, že mohou mít vliv na vznik rakovinového bujení. Jiné studie na zvířatech ukázaly, že parabeny mají také velmi slabý estrogenní účinek. Prokázalo se rovněž, že parabeny mohou vyvolávat alergii.

Související obsah

Nejběžněji používanými látkami z této skupiny jsou: butylparaben, methylparaben a propylparaben. Kosmetický i farmaceutický průmysl však na diskuzi, která vzbudila obavy zákazníků, reagovaly a začaly nabízet i výrobky bez parabenů.

Jak tedy s těmito informacemi naložit? Není třeba panikařit, ale pokud máte obavy, že by tyto látky mohly mít vliv na vaše zdraví, použijte výrobky, které jsou bez parabenů. Nabízí je třeba někteří výrobci z oblasti ekologického zemědělství. 

ČTĚTE TAKÉ:

Chlapec má alergii na Vánoce. Můžou ho i zabít!

TESTUJEME: Obstojí veganská kosmetika Kiss My Face?
I přírodní kosmetika není vždy pouze přírodní!
POZOR! Nejnebezpečnější látky v kosmetice

VIDEO: Jak to vypadá v holčičích sprchách? Pěkně jim to klouže!

To je masakr: Úžasná holka bez rukou ve sprše. Nohou si vydrhne i vlasy!

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz