Zpravodajství

ZÁZRAK V IKEMu: Chirurgové provedli "kruhovou" transplantaci ledvin sedmi pacientům

Pražský IKEM opět posunul hranice české medicíny. Chirurgové tam odebrali z těl živých dárců sedm ledvin a transplantovali je sedmi příjemcům. Povedl se tak naprostý unikát. Všichni dárci a příjemci v podstatě vytvořili jeden velký kruh. Do této chvíle se nic podobného v Česku nepovedlo. Štáb televize Nova byl exkluzivně po celou dobu náročných operací s chirurgy na sále.

Sedm dárců, sedm příjemců, dva chirurgové a jejich týmy. Napětí, únava, teď nezměrná radost. Dva chirurgové z pražského IKEMu před několika hodinami opustili sály, kde strávili tři pracovní dny. Právě absolvovali transplantační maraton - největší a vůbec první párovou výměnu ledvin formou kruhu v historii České republiky.

Panu Vladimírovi přestaly ledviny nadobro fungovat. Aby mohl žít dál, musela se jeho žena rozhodnout. Jednu svou darovat... Svému muži ji ale dát nemohla - má jinou krevní skupinu. V IKEMu se podařil majstrštyk. Našli sedm párů, se stejným problémem. Čtrnáct lidí, kteří si navzájem hodící se ledviny povyměňují. S nadsázkou řečeno - akce kulový blesk.

Operuje se celkem 21 hodin. Sedm ledvin se odebírá, sedm ledvin znovu všívá. Jediný zásadní problém by znamenal roztržení celého kruhu. V okamžiku, kdy by někdo svou ledvinu nedostal, těžko si představit, že si i jeho blízký darování té své nerozmyslí. Jak se už na sále pozná, že ledvina začala fungovat tak, jak má? A se kterou zpěvačkou si pobrukovali chirurgové na sále? Exkluzivní reportáž uvidíte v neděli ve 21:30 ve Střepinách.

Michela Nová, tn.cz / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz