Zpravodajství

Máte v pořádku PAMĚŤ? Udělejte si 4 jednoduché testy!

Máte v pořádku PAMĚŤ? Udělejte si 4 jednoduché testy!
Zdroj: isifa.com

Nemáte s pamětí problémy? I přesto byste ji měli trénovat! Odborníci dokonce tvrdí, že paměť by se měla trénovat už od útlého věku. A to i z toho důvodu, že náš mozek zlenivěl používáním moderních technologií.

Odstartoval jubilejní desátý ročník Národního týdne trénování paměti. Ten se koná v rámci celosvětové akce Týden uvědomění si mozku (Brain Awareness Week), který je pořádán už od roku 1996. "V průběhu tohoto týdne je veřejnost seznamována s výsledky výzkumu mozku srozumitelnou formou prostřednictvím stovek akcí. Ty jsou pořádány vědeckými institucemi, které se výzkumu mozku věnují, případně institucemi, které výsledky výzkumu aplikují v praxi," uvádí k akci Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging.
 

V rámci "Národního týdne trénování paměti" se koná napříč Českem 250 přednášek, které jsou určeny pro širokou veřejnost a jsou zdarma. Přesný harmonogram přednášek najdete ZDE.
 

Jednou z propagátorek tréninku paměti a zakladatelkou České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging je Danuše Steinová. Ta tvrdí, že lidé by měli trénovat mozek už od malička, protože v 25 letech končí vývoj mozku a jeho funkčnost se od té doby začíná zhoršovat. Od 50 let už mohou mít někteří lidé velké problémy. Dobrým pomocníkem pro trénování paměti sice bývají křížovky a sudouku, ale podle Steinové by se člověk měl naučit i určité triky k zapamatování.
 

Na "zakrnění" paměti mají také podle Steinové podíl moderní technologie, až příliš se totiž spoléháme na to, že vše najdeme v počítači nebo telefonu. Steinová uvádí jako příklad, že když ztratíme či někde zapomene telefon, nejsme schopni zavolat ani svým nejbližším.
 

Jak tedy trénovat a cvičit mozek? Vyzkoušejte si hned několik jednoduchých testů a cvičení, jak paměť vyzkoušet a procvičit
 

1. test
 

Stačí k tomu pouze stopky, tužka a papír (můžete i psát do počítače). Snažte se během 1 minuty zapamatovat v přesném pořadí co nejvíce z 15 uvedených slov. Zakryjte je a během 2 minut jich napište co nejvíce v přesném pořadí.

Hrad
Pes
Motorka
Hokej
Vířivka
Nákyp
Lady Di
Velké nůžky
Víno
Hory
Lampa
Víla
Růže
Ředkvičky
Parník
 

Pokud máte ve správném pořadí 12 až 15 slov váš výsledek je výborný, 7 až 11 slov je dobrý výsledek, pokud máte správně 6 a méně slov. Svůj mozek pravidelně netrénujete.
 

Související obsah


2. test

 

Toto cvičení je spíše na trénování vaší paměti. Na chvíli se podívejte na následujících pět slov a poté je zakryjte.
 

TUŽKA DOUTNÍK KRABICE SŮL LAMPION
 

Cvičení pokračuje tak, že musíte NAHLAS odříkat názvy všech měsíců, dnů v týdnu a dnešní datum. Tím odvedete pozornost jinam. Teprve potom zkuste slova vyjmenovat v přesném pořadí, jak šly po sobě.
 

Test můžete ještě vylepšit tím, že znovu zkusíte vyjmenovat nahlas všechny názvy měsíců, dnů v týdnu a dnešní datum a uvedená slova zpaměti vyjmenujete pozadu.
 

K lepšímu zapamatování slov vám mohou posloužit tzv. záchytné body v místnosti. Jak trénování paměti pomocí záchytných bodů funguje, se dočtete ZDE.
 

3. test
 

Vezměte nějaký text (může to být článek na webu, v novinách, či úryvek z knihy), pozorně ho přečtěte. Následně ho zakryjte a snažte se ho doslova přepsat.
 

Pro ilustraci můžete použít například tento článek - OTEVŘETE HO ZDE.
 

Související obsah


Podle Danuše Steinové, která se trénováním paměti zabývá řadou let a založila i Českou společnost pro trénování paměti a mozkový jogging, právě takto můžete jednoduše paměť zlepšit. "Když se svou pamětí budete takto pracovat každý den, postupně budete přidávat delší texty, paměť se vám začne zlepšovat. Je to skvělá technika na koncentraci a na zlepšení schopnosti zapamatování," říká.
 

4. test
 

Na internetu najdete i text MEMREX, který sestavili psychologové. Tento test zjišťuje, jak si dokážete zapamatovat, uchovat a vybavit si informace. Můžete si ho vyzkoušet zdarma, nicméně jeho vyhodnocení je zpoplatněné částkou 89 korun.
 

Test musíte udělat celý najednou, bez přerušování. Zabere zhruba 30 minut času. V jeho průběhu si nesmíte dělat žádné poznámky či používat pomůcky (např. kalkulačku).
 

Variantu A testu si můžete vyzkoušet ZDE.
Variantu B testu si můžete vyzkoušet ZDE.

ČTĚTE TAKÉ:

Petr Hapka nepoznává své blízké. Ztrácí paměť!

Michal Viewegh po operaci: Trápí ho paměť a nemůže psát

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz