Mobilní telefon

ODBORNÍCI VARUJÍ: Nemějte mobil v ložnici, jinak vám hrozí velké problémy

ODBORNÍCI VARUJÍ: Nemějte mobil v ložnici, jinak vám hrozí velké problémy
Zdroj: Thinkstockphotos

Máte potíže s usínáním? Váš mozek se nechce uklidnit a vy neustále přemýšlíte nad nákupním seznamem nebo jinými záležitostmi? Možná za to může mobilní telefon na nočním stolku!

Podle britského průzkumu má osm lidí z deseti u sebe telefon i v noci. Polovina lidí ho používá jako budík. Ale odborníci to rozhodně nevidí rádi. Obávají se efektu "hyperostražitosti", jejímž následkem je to, že náš spánek bude narušen a nebudeme ho mít v takové míře, v jaké ho potřebujeme.


Usínání a spánek  vedle mobilu podle nich může vyvolat i nespavost a další problémy. Existují totiž dokonce teorie, že spánek s telefonem u postele může způsobit závratě a bolesti hlavy.


Neškodí jen mobily, ale i svítící zařízení


Doktor Guy Meadows, londýnský specialista na poruchy spánku, vidí hlavní problém ve světle, jež elektronická zařízení v ložnici vyzařují. Světlo stimuluje buňky v sítnici, které vysílají zprávy do mozku a informují tělo, kolik je hodin.

"To kontroluje uvolňování hormonu melatoninu, po kterém se člověk cítí ospalý, a bdělého hormonu - kortizolu, " popisoval celý proces deníku Daily Mail doktor Meadows. Předpokládá se, že všechna umělá světla, ať už z běžných žárovek nebo fluorescenčních pásek, inhibují uvolňování melatoninu, který nás pak udržuje déle vzhůru. Ale světlo z mobilních telefonů může mít ještě silnější účinek. 

Světlo, které vyzařují telefony, tablety, nebo čtečky, obsahuje velké množství modré - to znamená, že mají větší stimulační účinek. "Víme, že kvůli pigmentu takzvanému melanopsinu, jsou buňky v sítnici nejvíce citlivé na modré světlo," sdělila profesorka Debra Skeneová z univerzity v Surrey.


Studie z roku 2008 uvádí, že účastníci dosáhli hlubokého spánku v průměru o šest minut déle poté, co byli vystaveni záření z mobilního telefonu. Strávili také v průměru o osm minut méně času v nejhlubší fázi spánku, která je považovaná za nejvíce osvěžující část spánkového cyklu.


Televizní obrazovky sice také vydávají modré světlo, ale s mobily má člověk zdroj světla blíž k očím. To je důvod, proč odborníci radí, aby člověk přestal telefon či počítač používat dvě až tři hodiny před spaním. Dokonce i krátké záblesky světla - například upozornění na zprávu nebo pouhá kontrola telefonu - může mít vliv.

ČTĚTE TAKÉ:

Pohřben zaživa? Nešťastný mladík si volal záchranku z hrobu. Mobil mu zachránil život

Nejkrásnější fotky z instagramu 2013: Kdo říká, že mobil neumí fotit?

Jak zachránit utopený mobil? Chce to rychle jednat
Přes mobil se milujeme i rozcházíme! Jak jste na tom vy?
Nejste závislí na mobilu?

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz