Máte potíže s usínáním? Váš mozek se nechce uklidnit a vy neustále přemýšlíte nad nákupním seznamem nebo jinými záležitostmi? Možná za to může mobilní telefon na nočním stolku!
Podle britského průzkumu má osm lidí z deseti u sebe telefon i v noci. Polovina lidí ho používá jako budík. Ale odborníci to rozhodně nevidí rádi. Obávají se efektu "hyperostražitosti", jejímž následkem je to, že náš spánek bude narušen a nebudeme ho mít v takové míře, v jaké ho potřebujeme.
Usínání a spánek vedle mobilu podle nich může vyvolat i nespavost a další problémy. Existují totiž dokonce teorie, že spánek s telefonem u postele může způsobit závratě a bolesti hlavy.
Neškodí jen mobily, ale i svítící zařízení
Doktor Guy Meadows, londýnský specialista na poruchy spánku, vidí hlavní problém ve světle, jež elektronická zařízení v ložnici vyzařují. Světlo stimuluje buňky v sítnici, které vysílají zprávy do mozku a informují tělo, kolik je hodin.
"To kontroluje uvolňování hormonu melatoninu, po kterém se člověk cítí ospalý, a bdělého hormonu - kortizolu, " popisoval celý proces deníku Daily Mail doktor Meadows. Předpokládá se, že všechna umělá světla, ať už z běžných žárovek nebo fluorescenčních pásek, inhibují uvolňování melatoninu, který nás pak udržuje déle vzhůru. Ale světlo z mobilních telefonů může mít ještě silnější účinek.
Světlo, které vyzařují telefony, tablety, nebo čtečky, obsahuje velké množství modré - to znamená, že mají větší stimulační účinek. "Víme, že kvůli pigmentu takzvanému melanopsinu, jsou buňky v sítnici nejvíce citlivé na modré světlo," sdělila profesorka Debra Skeneová z univerzity v Surrey.
Studie z roku 2008 uvádí, že účastníci dosáhli hlubokého spánku v průměru o šest minut déle poté, co byli vystaveni záření z mobilního telefonu. Strávili také v průměru o osm minut méně času v nejhlubší fázi spánku, která je považovaná za nejvíce osvěžující část spánkového cyklu.
Televizní obrazovky sice také vydávají modré světlo, ale s mobily má člověk zdroj světla blíž k očím. To je důvod, proč odborníci radí, aby člověk přestal telefon či počítač používat dvě až tři hodiny před spaním. Dokonce i krátké záblesky světla - například upozornění na zprávu nebo pouhá kontrola telefonu - může mít vliv.
ČTĚTE TAKÉ:
Pohřben zaživa? Nešťastný mladík si volal záchranku z hrobu. Mobil mu zachránil život
Nejkrásnější fotky z instagramu 2013: Kdo říká, že mobil neumí fotit?
Jak zachránit utopený mobil? Chce to rychle jednat
Přes mobil se milujeme i rozcházíme! Jak jste na tom vy?
Nejste závislí na mobilu?
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz
Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.