Zpravodajství

Šediví vám vlasy? Možná je to kvůli ledvinám

Dnes je Světový den ledvin. My se na tento orgán zaměříme s paní, co se vyzná v bylinkách. Poslechněte si, co vám Hana Parmová poradí.

V Česku trpí významně sníženou filtrační funkcí ledvin půl milionu obyvatel. Nemoc, která může mnoho let probíhat bez příznaků, představuje zvýšené riziko onemocnění srdce a cév: infarktu myokardu, srdečního selhání, cévní mozkové příhody, ischemické choroby dolních končetin, a může vyústit až v selhání ledvin, které vyžaduje náhradu jejich funkce dialýzou či transplantací. Nejčastější příčinou chronického selhání ledvin je diabetes, lidově cukrovka, především 2. typu.

Dialýzou či transplantací ledvin se v České republice léčí zhruba 8000 obyvatel, náklady na tuto léčbu představují v případě dialýzy minimálně milion korun ročně.

Jak své ledviny chránit? Dodržujte dostatečný pitný režim, kolem 2-3 litru denně. Škodí jak méně, tak i více tekutin - to ledviny zatěžuje. Dále ve stravě omezte chemii - limonády, polotovary, instantní potraviny - prostě všechna éčka a konzervanty musí pryč. Velký pozor si dávejte na uzeniny a přemíru soli. Od věci rovněž není přestat kouřit, nedat šanci nadváze a mít ledviny v teple.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz