Zpravodajství

Trapas záchranářů: Záhadně zmizelý Boeing letěl na západ, pátrají po něm úplně jinde

Tohle zavání opravdu velkou ostudou! Pátrací týmy, kteří hledají letoun Boeing 777 Malajských aerolinií, totiž hledají úplně jinde, než by ve skutečnosti mohl být! Podle posledních informací se zřítil v Indickém oceánu, nikoliv v Jihočínském moři, jak se domnívají Malajsci. A to je o několik tisíc kilometrů jinde!

Už několik dní pátrací týmy marně pátrají po zmizelém Boeingu 777 Malajských aerolinií. Jenže možná pátrají úplně jinde, než se mohlo letadlo zřítit. Podle posledních zpráv totiž se pravděpodobně obří boeing zřítil do Indického oceánu, což je několik tisíc kilometrů od místa, kde v současnosti boeing hledají pátrací týmy! Ty totiž intenzivně prohledávají Jihočínské moře.
 

Podle posledních zprávy totiž americké úřady našly známky toho, že letoun Boeing 777 havaroval právě v Indickém moři v Andamanském moři. Tuto informaci měl údajně podle malajsijského listu The Star potvrdit vysoký činitel amerického Pentagonu.
 

Letadlo podle radarových záznamů nejspíš opravdu prudce změnilo směr z původní dráhy letu. A napojilo se letecký koridor směrem na Evropu. Poslední radarový kontakt pak pravděpodobně se zmizelým boeingem navázali okolo Andamských ostrovů. O tom, že se letadlo vydalo jinou, než plánovanou trasu svědčí i to, že servisní systémy motorů komunikovaly se servisním střediskem ještě čtyři hodiny po ztrátě kontaktu s řízením letového provozu.
 

Proč letadlo tak zásadně změnilo směr zatím není jasné. Ale podle všeho je zatím lidský zásah! Protože během pouhých 14 minut byly ve stroji vypnuty hned dva komunikační systémy! To nahrává tomu, že do koridoru směřujícímu na Evropu ho někdo navedl úmyslně, byli to buď sami piloti či někdo, kdo se v leteckých koridorech a v tamní oblasti dobře vyzná.
 

Pokud se vezmou průměrné hodnoty cestové hladiny a cestovní rychlosti, letadlo za oné čtyři hodiny mohlo uletět až 3600 kilometrů. Pád tak mohl nastat zhruba nějakých 3000 kilometrů od Malackého průlivu na úrovni hranic Malajsie s Thajskem.
 

Zdroj: tn.cz/ google Maps

 

Je ale možné, že letadlo doletělo ještě dále. Palivo totiž letadlo mělo zhruba na 5500 kilometrů a při plných nádržích má Boeing 777 dolet až 14 tisíc kilometrů.
 

Nyní se veškeré pátrání z Jihočínského moře přesune právě do Andamanského moře. To ovšem potrvá nějakou dobu. Nejblíže k místu pravděpodobné havárie míří americká loď USS Kidd, která začne oblast prohledávat. Podle amerických představitelů to ovšem bude trvat nejméně 24 hodin než se na místo vůbec dostane.
 


Pátracím týmům bude komplikovat hledání trosek letadel i to, že Andamanské moře je o hodně větší a hlubší. Zatímco Jihočínské moře je hluboké do 100 metrů, Andamanské je hluboké až 3000 metrů a jak bylo řečeno je o hodně větší. Vzhledem k novým okolnostem je možné, že pátrání se rozšíří i na Bengálský záliv, který je ještě rozsáhlejší.
 

Boeing 777-200 ER Malaysia Airlines zmizel v sobotu v 1:22 místního času. Letadlo bylo na cestě z malajského Kuala Lumpur do čínského Pekingu. Nejpravděpodobněji se letadlo zřítilo, ale konspirační teorie hovoří i o tom, že mohlo být uneseno, což je není příliš reálné.
 

Na první pohled se může zdát, že letadlo dlouhé téměř 64 metrů a s rozpětím 61 metrů se nemůže jen tak ztratit. Nicméně už v minulosti se objevily podobné případy zmizení velkých dopravních letadel. Nejznámější a nejvíce podobné je zmizení letu 447 společnosti Air France.
 


V roce 2009 Airbus A330, který je přibližně stejně velký jako právě Boeing 777, rovněž na několik dní záhadně zmizel. Až po několika dnech se potvrdilo, že se zřítil do moře a stejně jako u boeingu ani tehdy piloti nevyslali žádný nouzový signál.
 

Letadlo s 228 lidmi na palubě nemohly týmy záchranářů najít dlouhé dny. Teprve po pěti dnech od zmizení letounu pátrací tým objevil část ocasu ve vodě. Trosky letadla se pak našly až za další dva roky. A teprve po třech letech vyšetřovatelé určili příčinu tragické nehody. Krystalky ledu zablokovaly rychlostní senzory letadla. To vedlo k poklesu vztlaku pod křídly a následnému zřícení.

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz