Strašnice

Rozloučení s Věrou Chytilovou ON-LINE: Dorazil Hanák, Sommerová či Fialová

Rozloučení s Věrou Chytilovou ON-LINE: Dorazil Hanák, Sommerová či Fialová
Zdroj: TN.cz

ON-LINE: Ve strašnickém krematoriu v Praze se dnes loučí rodina a kolegové s režisérkou Věrou Chytilovou, která zemřela minulý týden ve věku 85 let.

ON-LINE:

13: 46 - Děkujeme za sledování našeho ON-LINU. 

13:44 - Zavírá se opona a síňí se rozléhá mohutný potlesk jako pocta Věře Chytilové. 

13: 42  - Pohřební síní zní nahrávka písně Oh baby, baby v podání Heleny Vondráčkové a Marty Kubišové. 

13:39 - Teď recituje herečka Marta Vančurová báseň od Oldřicha Mikuláška. 

13: 36 - Mluví herec a režisér Jan Kačer. Říká, že Věra Chytilová byla nádhernou ženou, rozenou umělkyní, vřelou matkou a laskavou babičkou. 

13: 31 - Zní píseň od Edith Piaf Non Je ne regrette rien. 

13:29 - Nyní na režisérku vzpomíná herec Bolek Polívka. "Doufám, že se brzy shledáme," říká. 

13: 25 - Úsměvnou scénkou se s Věrou Chytilovou loučí herci divadla Sklep - Tomáš Hanák, Milan Šteindler, David Vávra. "Byla jsi naší matkou, naší filmovou matkou," říká David Vávra. 

13:22 - Za mladé tvůrce mluví režisérka Jitka Rudolfová, klepe se jí hlas. Vzpomíná na Věru Chytilovou jako učitelku na FAMU. 
 

13:15 - Jako první má smuteční řeč generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. Oceňuje, že Chytilová ve svém díle šla vždy na dřeň věcí a zanechala po sobě groteskní obraz dané doby. Připomíná, že Věra Chytilová provokovala, burcovala a moralizovala a její dílo žije dál. "Faleš se vždy vymstí a lež v umění by měla být postavena mimo zákon," připomíná Bregant její známá slova. Na závěr své řeči Chytilové popřál šťastnou plavbu.  
 


 

13:09 - Smuteční hosté odnesli květiny ke katafalku. Smuteční obřad právě začal. Opona se za zvuků vážné hudby rozjela a smutečním hostům se nabídl pohled na rakev.

13:06 - Mezi smutečními hosty jsou i herci Zdeněk Svěrák a Miroslav Donutil.


Zdroj: Jakub Deml
 

13:00 - Smuteční hosté pomalu začínají vcházet do strašnického krematoria. 
 

Zdroj: TN.cz

 

12:51 - Rozloučit se se slavnou režisérkou přišli i Josef Laufer, Jan Hřebejk a Jiří Macháček. 
 

12:46 - Mezi smutečními hosty jsou i herečka Květa Fialová či dokumentaristka Olga Sommerová. 

Zdroj: TN.cz

12:41 - Bolek Polívka a Chantal Poullain spolu prohodili pár slov. Pak se odebrali do smuteční síně.
 

12:33 - Do strašnického krematoria na rozloučení s Věrou Chytilovou již dorazili herci Tomáš Hanák, Milan Šteindler, Bolek Polívka nebo Chantal Poullain.
 

Kromě rodiny by se měli přijít rozloučit také herci, mezi kterými byla režisérka známá svým nasazením, důsledností a také tím, že byla naprosto nekompromisní ve svých požadavcích. 
 

Zároveň však měla obrovský smysl pro humor, jenž se promítal i do jejích filmů. Ty byly plné satirické nadsázky. Chytilová získala řadu prestižních domácích i zahraničních cen. V roce 1998 převzala také medaili za zásluhy od prezidenta Václava Havla.


Mezi její nejznámější filmy patří Sedmikrásky, Hra o jablko, Faunovo velmi pozdní odpoledne, Dědictví aneb Kurvahošigutntág a také Pasti, pasti, pastičky nebo Kalamita.

pet/ Bůžek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz