Zajímavosti

Tajemný hřbitov aut v lese: Proč jsou tu stovky rezivějících a rozpadajících se vozů?

Stovky rezivějících a rozpadajících aut uprostřed ničeho. V noci tu dávají "lišky dobrou noc". Takové kouzlo má tajemné pohřebiště aut na dalekém severu - ve Švédsku. "Nejsou tam žádní lidé, elektřina, ani signál, prostě nic. Jen sem tam se potulují losi," popisuje Katka Havlíková, která tajemný hřbitov aut navštívila.

Když se setmí je tu hodně ponurá atmosféra. Uprostřed pustiny vidíte jen stovky temných rozpadajících se a rezivějících aut. Široko daleko není žádná civilizace, jakoby se tu zastavil čas. Vítejte ve švédksém Båstnäsu - pohřebišti aut.
 

"Při příjezdu nás přivítala švédsky i anglicky psaná cedule na dávno neobývané chatě uprostřed vrakoviště, hlásající: 'Toto je soukromý pozemek. Foťte, dívejte se, ale nic neberte a auta neotvírejte. Nechoďte do chat – jsou tam pasti. Jestli se zraníte, je mi to jedno. Ale mějte na paměti, že tady vaše volání o pomoc nikdo neuslyší'," popsala jednadvacetiletá Katka Havlíková, které toto tajemné místo navštívila.
 


 

Na další zajímavé fotky a celou reportáž z Båstnäsu od Katky Havlíkové najdete ZDE.
 

Uprostřed lesů najdete stovky, možná i tisícovku aut, pickupů, minivanů a autobusů. Dříve to býval autobazar, ve kterém nakupovali Norové levné ojetiny. Měli to sem blízko, protože švédsko-norská hranice je jen padesát kilometrů odsud. Jenže jak se Norům zvedala životní úroveň, jejich zájem o švédské ojetiny pomalu klesal. Nebyli zákazníci a postupně místo opustili i prodejci. Jediné, co zbylo, jsou stovky aut. Postupně k nim totiž přibývala další a další auta z okolních pohraničních bazarů.
 

Ve světě jsou desítky tajemných hřbitovů aut, například v Belgii, Švýcarsku, Spojených státech či na Novém Zélandu. Navštívili jste nějaký i vy? Pošlete nám fotky na zpravy@nova.cz.
 

"Zaparkovali jsme dodávku na paloučku u jedné z chat. Před námi byla louka, na které býval autobazar a nalevo i napravo od nás na sobě navršená rozpadající se auta. Čím víc jsem zašla do jehličnatého porostu, tím vyšší a bizarnější hradby z aut mě obklopují. Z vozidel vespod už toho často moc nezbývá. Nemají kapoty, kola ani dveře, žádné sklo jim v oknech nezbylo. Rzí prolezlé kostry drží jen silou vůle. Na nich stojí další, stokrát zachovalejší patro aut. I ta postrádají kola či skla. Ale zůstaly jim aspoň sedačky. Na samotném vršku stojí dvě, ze kterých příroda udělala kabriolety," přibližuje atmosféru Katka.
 

Související obsah


"Naproti téhle zvláštní stavebnici je malebné zákoutí s jezírkem – místo kapradí jsou kolem čtyři auta a místo kamenů ční z červenohnědé rašelinové vody pneumatiky," pokračuje vášnivá fotografka. "Pod svahem tiše stojí opuštěná, jakoby post apokalyptická“ kolona aut. Aby se k ní člověk dostal, musí projít kolem břízy, vyrůstající z pružiny tlumiče," zakončila popis tajemného pohřebiště aut Katka.

Katka Havlíková (Urbex.cz), tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz