Zpravodajství

Jak získat majetek po předcích, ke kterému se nikdo nehlásí? POSTUP

Úřady evidují 92 tisíc nemovitostí, ke kterým se údajně nikdo nehlásí, nebo na katastrů nemovitostí nedoložil majitel všechny potřebné dokumenty. V Česku jsou stovky lidí, kteří v těchto seznamech našli majetek po svých předcích. Pokud to jste i vy, přinášíme vám návod, jak postupovat, abyste se k nemovitostem dostali.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zveřejnil seznam nemovitostí, u kterých není možné dohledat majitele. A jde o milionové majetky po celé České republice. Pozemky sice mají své majitele, ale ti o tom zřejmě vůbec nevědí, nebo zemřeli a jejich dědicové se o ně nepřihlásili. Nebo majitelé o nich vědí, ale na katastrálním úřadu nedoložili různé dokumenty. Přečtěte si několik rad, jak postupovat, pokud jste v seznamech našli i své jméno nebo jméno vašich předků.
 

Jak postupovat při hledání majetku po předcích?
 

Opište si nebo vytiskněte čísla příslušných nemovitostí a zjistěte si, komu přesně patří. Zajděte si na katastr, ať vám zjistí, jak onen majitel k nemovitosti přišel. Poté musíte prokázat, že "neznámý" majitel je skutečně váš příbuzný.
 

Kdo se může o majetek přihlásit?
 

Je důležité zjistit, zda člověk uvedený v katastru je skutečně vaším příbuzným. "Každý si to může ověřit dle svého rodného listu, kde jsou jednak uvedeni rodiče i prarodiče. Pokud by se jednalo o staršího předka z vaší rodiny, museli byste na matrice dokázat, k jakému účelu kopii jeho rodného listu potřebujete. Například na matriku přinést výpis z toho seznamu," prozradil právník Christian Choděra.
 

Související obsah


Kam se obrátit?

 

Pokud svého předka v seznamech najdete, měli byste, nejlépe písemnou formou vyrozumět Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. "Ten je potom vyzve, aby příslušné doklady a dokumenty zaslal příslušnému katastrálnímu úřadu," uvedl Choděra.
 

Související obsah


Jaké dokumenty potřebujete?

 

Je potřeba hlavně doma prohledat šuplíky. Třeba tam najdete starou kupní smlouvu, která je klíčová. Pokud ne, potřebujete jiný doklad toho, že majetek patří vám a čeká vás tak cesta na matriku a katastrální úřad. "Rodný list, úmrtní list, oddací list. křestní list. Výpis z katastru nemovistostí, z pozemkové knihy," vyjmenovává právník.
 


 

Kolik to bude stát?
 

Za každý výpis, nebo opis dokumentu zaplatíte sto korun. Majetek za miliony, který ale za několik stokorun můžete získat, za to rozhodně stojí.

ČTĚTE TAKÉ:

Boj o dědictví: Otevírá se závěť Jiřiny Jiráskové!

Problémy s dědictvím po Jiřině Jiráskové: Kdo dostane byt a dům?

Pavlína Kosová, tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz