Klíšťata

Dejte pozor na čtyřnohé parťáky, borelióza od klíšťat hrozí i jim!

Málokdo možná ví, že boreliózou mohou klíšťata nakazit i psy. Kromě nejrůznějších obojků či repelentů proto veterináři radí, nechat čtyřnohé kamarády raději očkovat. Je to jistější.

Odborníci vyhlásili pátý, tedy střední stupeň aktivity klíšťat. A i když k tomu počasí svádí, nedoporučují lehat si na loukách a lidé by se měli vyhnout také okrajům lesa. Jednoduché proběhnutí s utěrkou jasně ukazuje nebezpečí - stačilo pár chvil a v látce uvízlo šest malých krvesajů.


Po mírné zimě bude letos podle odborníků klíšťat podstatně více než loni a lidé by tak měli chránit nejen sebe, ale i své čtyřnohé kamarády.


A speciální obojky, kapičky nebo šampony mají tu nevýhodu, že rozhodně nejsou stoprocentní. Boreliózou, kterou klíšťata přenášejí, mohou onemocnět nejen psi, ale i kočky. V případě, že se včas nenasadí antibiotika, hrozí zvířatům doživotní zdravotní komplikace či dokonce smrt.


Nemoc se dá poznat podle toho, že zvíře střídavě kulhá na jednotlivé tlapky. Očkování nicméně existuje zatím jen pro psy (kočky mají smůlu) a vydrží přibližně rok.

pez, Jakub Bystrzycki, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz