Domácí

Pozor! Tady jsou klíšťata nejnebezpečnější! MAPA, kde se nakazilo nejvíce lidí

Pozor! Tady jsou klíšťata nejnebezpečnější! MAPA, kde se nakazilo nejvíce lidí
Zdroj: isifa.com

Díky teplému počasí, které už panuje několik týdnů, dříve odstartovala i klíšťová sezona. Kde jsou klíšťata nejaktivnější a kde se nejvíce lidí nakazilo klíšťovou encefalitidou? Podívejte se na naší mapu podle okresů.

Letos začala sezona klíšťat o měsíc dříve než bývá obvykle. Proto bychom měli dbát na prevenci. Loni totiž onemocnělo nejznámějším onemocněním, které přenášejí klíšťata, tedy klíšťovou encefalitidou, 625 lidí, což je o 52 případů více než v předcházejícím roce.
 

"V minulém roce byl nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy v jižních Čechách a na Českomoravské vrchovině. Za pozornost však stojí i zvyšující se počet případů v moravské části republiky," uvádí Státní zdravotní ústav.
 

Zdroj: TN.cz

 

Vůbec nejvyšší nemocnost byla v roce 2006, kdy se nakazilo 1029, poté v roce 2011, kdy bylo nakaženo 861 lidí, z nichž 5 zemřelo.
 

Zajímavá data přináší i laboratoř Protean s. r. o., která mapuje infikovaná klíšťata rovněž v jednotlivých okresech v České republice už od roku 2006.  "Výskyt viru klíšťové encefalitidy u zaslaných klíšťat dosáhl 3%. Nadprůměrný výskyt klíšťat přenášejících tuto chorobu je v kraji Jihomoravském (6%). Z kraje Karlovarského a Zlínského ještě nebylo žádné klíště pozitivní," uvedla vedoucí laboratoře Protean Miroslava Burýšková.
 

Zdroj: Klíště.cz (Protean s. r. o.)

 

(/zdravi/fakta-a-myty-o-klistatech-chrante-se-ale-skutecne-spravne.html)]

Podívejte se, kde byly zaznamenány případy klíšťové encefalitidy, které zaznamenal Státní zdravotní ústav v předchozích letech:
 


 

Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem vydává předpověď aktivity klíšťat. Pro nejbližší dny je na stupni 5, což je středně velké riziko (celkem je 10 stupňů).
 

Co je klíšťová encefalitida?
 

Je to nejznámější onemocnění, které přenášejí klíšťata. Každý rok jí v Česku onemocní okolo 600 lidí. Jedná se o zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan, v krajních případech může člověk i zemřít.
 

Související obsah


Příznaky nemoci jsou podobné virovému onemocnění dýchacích cest s horečkami. V této fázi vir ustupuje, ale u některých lidí může přejít až do druhé fáze. V něm virus napadá centrální nervový systém.
 


 

Proti této nemoci nejsou žádné účinné léky, léky pouze zmírňují příznaky. Je proto nutné se preventivně chránit, před nákazou je možno se chránit očkováním. Očkováno proti klíšťové encefalitidě je ale jen zhruba 17 procent lidí. Česko v tomto případě vede žebříček zemí, ve kterých se očkování podceňuje. Za Českem je Lotyšsko a Švédsko.


ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na útoky klíšťat! Nevěřte mýtům a braňte se správně

Místo natáčení krev a bolest: Daniela Landu kousl žralok!

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz