Domácí

Kubík je vážně nemocný a potřebuje neustálou péči. Stát nechce přispět

Kubík je vážně nemocný a potřebuje neustálou péči. Stát nechce přispět
Zdroj: TV Nova

Jako jediný člověk v Evropě trpí malý Kubík vzácnou chorobou - chybí mu část mozku a má kvůli tomu i zdeformovaný obličej. Za poslední rok udělal velké pokroky. Navzdory prognózám lékařů, že to bude ležící dítě, se naučil chodit a dokáže i sám jíst. Právě ale zlepšení jeho zdravotního stavu rozpoutalo boj rodičů s úředníky, kteří rozhodují o finančních příspěvcích.

Podle lékařů to mělo být ležící dítě, které se samo neotočí a na své rodiče nikdy nepromluví. Dnes jsou Kubíkovi tři roky. Mluví, chodí a dokáže sám jíst. "Lékaři jsou v šoku. Je to pro ně takový malý zázrak, malý anděl," říká Kubíkova máma Ester Guryčová.

Kromě toho, že chlapci chybí část mozku, má slepená víčka a zúžený hrtan. Kvůli tomu se i několikrát do týdne dusí a máma ho musí oživovat. Jediná minuta bez dozoru může mít pro Kubíka fatální následky. "To je genetické onemocnění, není to nijak vyléčitelné," vysvětluje lékařka Vladislava Machová.

Chcete malému Kubíkovi pomoci? Jeho maminku můžete kontaktovat ZDE.

Jakubovy pokroky jsou tvrdě zaplacené dřinou rodičů. Máma s ním denně cvičí a několikrát týdně jezdí k lékaři. Také proto rodiče žádali o příspěvek na nové auto. "Jezdíme k obvodní lékařce, na hypoterapie, logopedie," potvrzuje Jakubův táta Miloslav Guryča.

Související obsah

"Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku - na pořízení motorového vozidla má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí anebo těžkou nebo hlubokou mentální retardaci," vysvětluje mailem Úřad práce zamítnutí příspěvku na auto.

Podívejte se na reportáž: 

Jinými slovy, pokud by se rodiče Kubíkovi tolik nevěnovali a bylo z něj skutečně ležící dítě, příspěvek by zřejmě dostal. "Nám stačí jediná zpráva, kde je napsané, že dělá pokroky a od toho se odvíjí vše, co se děje na úřadech," vysvětluje Kubova maminka Ester.

Už za několik měsíců mají lékaři i úředníci znovu rozhodovat o finančních příspěvcích pro Kubíka na další roky. Ze zkušenosti rodina tuší, že díky jeho zlepšení zřejmě paradoxně o část peněz přijde. Proto teď alespoň sbírají víčka, staré mobily nebo počítače, aby si mohli dovolit zaplatit synovi náročnou léčbu nebo asistentku.

Martina Julinová, tn.cz / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz