APLIKACE TN.CZ
Tisk

MF DNES: Památkáři chtějí chránit už i sídliště!

MF DNES: Památkáři chtějí chránit už i sídliště!
Zdroj: Jindřich Kodíček

Přichází zásadní změna. Na seznamy památkově chráněných budov by měly přibýt i relativně „mladé“ objekty. Třeba Nová scéna Národního divadla nebo brněnské panelové sídliště z šedesátých let, informuje dnešní MF Dnes.

Prosklená fasáda Nové scény Národního divadla poskládaná ze skleněných tvárnic patří k nejkontroverznějším v zemi. Teď by se měla stát kulturní památkou. Podobně jako panelové sídliště Lesná v Brně a nedaleký hotel International.
 

Zaměřit se i na relativně nové budovy doporučila nová Komise pro ochranu památek z 2. poloviny 20. století, která pracuje pro ředitelku Národního památkového ústavu. Podle památkářů je poválečná česká architektura zatím opomíjená. "V tom se liší od té prvorepublikové, jejíž hodnoty je už snazší rozeznat. Může se tak stát, že cenné a kvalitní budovy z nedávné minulosti jsou ohroženy, nebo dokonce zničeny, jako například obchodní dům Ještěd v Liberci,“ řekla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.
 

Nová scéna zaujala odborníky nejen fasádou, ale i centrálním schodištěm, jedinečným divadelním sálem a vztahem k historické budově stojící vedle. O něco starší brněnské sídliště Lesná je zase prvním velkým souborem panelových domů v zemi. Jeho hlavní hodnota spočívá v unikátním urbanistickém konceptu a atraktivitě prostředí.
 

Zatím poslední navrženou stavbou je brněnský hotel International v Husově ulici. Ten už na seznamu památek byl. Ministerstvo kultury však loni vyhovělo žádosti majitele a vyřadilo jej. Vlastnit takový dům totiž znamená spoustu omezení při stavebních úpravách, píše dnešní vydání MF Dnes.

tn.cz / gar

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz