Domácí

Exoti mezi kandidáty do Bruselu: Podvodník, lhář, estébák, muž bez zubů...

Bývalý agent Stb nebo odsouzený podvodník. I to jsou lidé, kteří se ve volbách za dva týdny budou snažit dostat na královsky placená místa europoslanců. Máme pro vás seznam těchto exotů...

Lukáš Kohout
 

Jako falešný asistent Jana Kavana procestoval celý svět a za škodu 1,6 milionů si odseděl 18 měsíců natvrdo. Od dalších deseti měsíců ho zachránila prezidentská amnestie. Teď kandiduje Lukáš Kohout za Aktiv nezávislých občanů do europarlamentu na druhém místě. Zkušenosti s Bruselem ostatně popisoval, už když se provalil podvod s jeho cestováním. "V Bruselu jsme se s panem kolegou Fáberou opili jak prasata," chlubil se tehdy Kohout. Oplétačky s policií měl ale už vícekrát - třeba kvůli podvodu, když si koupil notebook na úvěr na cizí osobní údaje a dluh nesplácel.
 

Vladimír Stehlík
 

Na stejné kandidátce Aktivu nezávislých občanů je další známé jméno - bývalý šéf Poldi Kladno Vladimír Stehlík. Ten skončil kvůli jejímu krachu v devadesátých letech na několik měsíců ve vazbě. I jeho stíhání ukončila Klausova amnestie. Bývalý ocelářský magnát má teď prý coby důchodce hluboko do kapsy. Tomu napovídá i fakt, že rozhovor dal televizi Nova bez zubů. "Naštěstí mám stále kontakty po celém světě," šišlal bezzubý Stehlík.
 

Milan Zavada
 

Na svou minulost není pyšný ani třiadvacetiletý Milan Zavada. Toho ANO ze své kandidátky do Evropského parlamentu vyloučilo poté, co se objevilo amatérské video, na kterém zpíval nacistickou hymnu a močil uprostřed pokoje na zem.
 

Miroslav Poche
 

Miroslav Poche kandiduje za ČSSD, ale těžko říct, jestli strana udělala dobře, pokud vsadila právě na něj. Důvodem jsou Pocheho podivné kauzy, při kterých se buď přiznal k podvodu anebo přinejmenším lhal. V roce 2010 zdůvodňoval své statisícové příjmy z funkcí ve statutárních orgánech firem napojených na hlavní město tím, peníze odvádí jako dar do stranické kasy ČSSD. Když jej tehdy Hospodářské noviny atakovaly s argumentem, že mezi velkými sponzory své strany nefiguruje, kontroval tím, že dary rozepisuje na další osoby, aby se vyhnul daňovým povinnostem.
 

Ludvík Zifčák
 

Na Brusel si brousí zuby i bývalý důstojník Stb Ludvík Zifčák, který si při demonstraci ze 17. listopadu 1989 zahrál na mrtvého studenta a pak skončil na osm měsíců ve vězení.
 

Miloslav Ransdorf
 

Na krátkou pamět voličů zřejmě spoléhá i kandidát KSČM a současný europoslanec Miloslav Ransdorf. Toho zatím v evropském parlamentu proslavilo zneužívání poslaneckých náhrad. V Česku zase nejasný původ milionových dluhů a obvinění Muzea dělnického hnutí z podvodu.
 

Klára Samková
 

Do Evropského parlamentu se hodlá protlačit na kandidátce strany Úsvit Tomia Okamury. Zrovna dnes se ale vynořilo nepěkné podezření, které na Samkovou vrhá velký stín. Radiožurnál přišel s informací, že Samková jako advokátka oklamala Českou spořitelnu a pomohla oddlužit firmu Sublima. Firma si půjčila 30 milionů korun, ale přestala je splácet. Samková podle informací Radiožurnálu přišla do banky s tím, že zbývající dluh 21 milionů korun odkoupí, což bývá mezi právníky a bankami poměrně běžné. Právníci pak dluh vymáhají sami. Česká spořitelna se se Samkovou dohodla, že jí dluh odprodá za méně než polovinu ceny, zhruba 9 milionů korun. Banka ovšem netušila, že Samková si na koupi pohledávky přinesla peníze firmy Sublima. Dlužník tak pohodlně a zdarma odepsal víc než polovinu svého dluhu. Tomio Okamura se ale už Samkové zastal, a tak nelze čekat, že ji z kandidátky Úsvitu stáhne.

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz