Domácí

Boj sedmileté Lucinky s obrnou: Po prázdninách chce do školy! Potřebuje speciální chodítko

Dětská mozková obrna. Na svět s ní přijdou dvě z tisíce narozených dětí u nás. Zhruba polovina z nich pak navíc trpí i epilepsií. Bohužel to je případ také dnes už sedmileté Lucinky z Pacova na Svitavsku. I přes svůj handicap chce dívenka po prázdninách nastoupit do školy a začlenit se mezi ostatní děti.

Narodila se o pět týdnů dříve, přesto byla Lucinka normální, zdravé miminko. Mozková obrna se u ní projevila až po prodělaném zánětu ve dvou a půl letech.
 

Hýbat může Lucinka v podstatě jen levou rukou. Sama se nenají ani nenapije. Přesto je to velká bojovnice, která by chtěla jít po prázdninách do školy.
 

"Je to onemocnění takzvaně stacionární, to znamená, že se nezhoršuje, na druhou stranu se ani příliš moc nezlepší. Některé děti jsou ale schopny chodit do školy. Existují i nejrůznější pomůcky, které jim mohou usnadnit život a hlavně jim pomohou se alespoň malinko osamostatnit," vysvětlil dětský neurolog Petr Munzar z pardubické nemocnice.
 

Pokud chcete malé Lucince pomoct, kontaktujte její maminku na verokrej@seznam.cz.
 

Jenže například takovéto chodítko, které by Lucinka potřebovala, stojí i 50 tisíc korun – pojišťovna ho ale bohužel nehradí! "V podstatě nemáme žádnou budoucnost, nevíme, co se stane za den, za hodinu. Takový má stavy. Je to princezna stejně naše. My ji nedáme," říká se slzami v očích maminka Lucinky Veronika Krejčí.
 

Související obsah


Dětská mozková obrna není dědičná. Jde o nevyléčitelné onemocnění – jedinou šancí na alespoň malé zlepšení je pravidelné cvičení.

hmr / Jakub Bystrzycki, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz