Domácí

Česko rájem překupníků se štěňaty: Za hranice jich putují tisíce

Množírny psů - místa, kde psi vyrůstají v těsných kotcích a kde feny mají jeden vrh za druhým - se v Česku stávají stále větším problémem.

Z ilegálních množíren putují na západ Evropy tisíce štěňat měsíčně. Úřady jsou proti nim bezmocné. Veterináři tak volají po legislativní změně.


Majitelé množíren se s fenami vůbec nemazlí - fenky klidně i několikrát nutí rodit císařským řezem a ani se neobtěžují s nějakou narkózou.


Štěňata pak za zvýhodněné ceny nabízejí majitelé množíren překupníkům, kteří je prodávají a inzerují nejčastěji na internetu. Štěně pořídíte sice bez papírů ale zato výrazně levněji. Naoko výhodný obchod se ovšem nemusí vyplatit. Mohou totiž následovat vysoké výdaje za veterináře.


Štěnata totiž mívají vážné zdravotní problémy, fyzické i psychické. Takový pes pak může být i nebezpečný. Chybí mu sociální návyky. Překupníci navíc při udání štěňat hrají na city a své svěřence vystavují na internet v košících nebo v náručí.


Pojem množírna psů naše zákony zatím neznají a tak jsou úředníci v boji proti nim bezradní. Zákonodárci ale slibují změnu. Například v podobě centrální evidence útulků. Ten by měl být hotový do dvou let.

pez, Tereza Šnoblová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz