Na vaší straně

LÉČBA RAKOVINY: Pacienti zbytečně trpí! Čí je to vina?

LÉČBA RAKOVINY: Pacienti zbytečně trpí! Čí je to vina?
Nemoc. Ilustrační foto | Zdroj: isifa.com

Každý rok lékaři v Česku diagnostikují rakovinu cca 70 tisícům obyvatel. Zákeřná choroba je postrachem úplně všech. Místo toho, aby instituce a vědecké kapacity spojily síly, zbytečně se hádají a stovky pacientů trpí dál.

"Přežijete a to vám musí stačit, řekl mi rozčilený lékař a vyhodil mě z ordinace,“ stěžuje si pan Jiří, který přežil rakovinu. Byl u svého lékaře a chtěl se zeptat na onkologickou léčbu pomocí protonové terapie, od které si velmi sliboval. Na internetu se totiž dočetl, že po ní nebude mít doživotní následky.
 

Jenže místo toho mu lékař naordinoval chirurgický zákrok a konvenční fotonové ozařování. "Už nikdy nebudu moci mít děti," dodává smutný Jiří, kterému je teprve 35 let. "Kamarád, který žije v zahraničí, měl shodou okolností stejnou diagnózu jako já. Lékaři mu nasadili protonovou léčbu. A teď je pět roků po nemoci a nikdo by na něm nepoznal, že byl někdy tak nemocný. Zato ze mě je mrzák," říká Jiří.
 

Přitom i v Česku existuje protonové centrum, kde je možná protonová léčba, která pacienty rychle vrací do normálního života bez omezení. Jenže Češi mají zatím smůlu. Zdravotní pojišťovny totiž léčbu protony neproplácí, kromě Vojenské. U ostatních si pacient musí zažádat individuálně a modlit se zda se pojišťovna slituje.
 

A dalším problémem je fakt, že vzhledem ke stále neuzavřeným smlouvám pojišťoven se zdráhají lékaři protonovou léčbu předepsat. A tak ji jedni doporučují, jiní ne. “Protonová léčba otevírá zcela nové možnosti léčby mnohých typů nádorů, umožňuje dodat vysokou léčebnou dávku do nádoru s absolutní přesností a šetrněji, než nabízejí konvenční terapeutické postupy. U některých typů nádorů je léčba protony dokonce jedinou možnou variantou.” říká například profesor Jozef Rosina, děkan Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze.
 

Jeden z radioterapeutů profesor Jiří Petera už tak optimistický není. "Protonové záření může být v současné době vhodnou léčebnou metodou pouze ojediněle a jen u vybraných onkologických diagnóz, vždy po vyčerpání či nemožnosti použití v České republice dostupných a hrazených léčebných metod,“ uvedl před časem Petera, který je předsedou Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky. Přitom tuto léčbu nejen v minulosti podporoval a dokonce doporučoval holandskou cestu. Holandsko se totiž rozhodlo postavit hned 4 protonová centra a počítá s léčbou minimálně 3.500 pacientů ročně.
 

"V zahraničí už se lékařské kapacity dohodly. Tak nechápu, proč to nemůže jít i u nás. V Česku se umíme jen hádat a všem je jedno, že lidé trpí dál," uzavírá Jiří.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz