Zajímavosti

K Mezinárodní vesmírné stanici míří nová posádka! Rus, Američan a Němec

K Mezinárodní vesmírné stanici míří nová posádka! Rus, Američan a Němec
Výstup z ISS Zdroj: isifa.com

K Mezinárodní vesmírné stanici ve středu večer odstartovali z ruského kosmodromu Bajkonur noví členové její posádky, Rus, Američan a Němec. Uvedl to na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Spojení s orbitálním komplexem se předpokládá za necelých šest hodin.

Jde už o 41. expedici k ISS, ale první po nedávném oznámení Rusů, že po roce 2020 neprodlouží používání stanice. Trojice tvořená Američanem Reidem Wisemanem, Rusem Maximem Surajevem a astronautem Evropské kosmické agentury (ESA) Němcem Alexandrem Gerstem opět doplní posádku stanice na obvyklých šest členů.


Překvapivá zpráva z Moskvy ohledně toho, že neprodlouží spolupráci, se považuje za reakci na sankce Západu vůči Rusku kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi a zejména anexi Krymu.


Na ISS čekají na novou posádku americký astronaut Steve Swanson, který je nynějším velitelem komplexu, a ruští kosmonauti Alexandr Skvorcov a Oleg Artěmjev.


Nová trojce zůstane na stanici až do poloviny listopadu, zatímco Swanson, Skvorcov a Artěmjev se vrátí na Zemi v polovině září. Swanson přitom předá velení Rusovi Surajevovi.

vem, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz