Zajímavosti

TAJEMNÝ PÁTEK TŘINÁCTÉHO: Co jste o děsivém dnu netušili

TAJEMNÝ PÁTEK TŘINÁCTÉHO: Co jste o děsivém dnu netušili
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Už tento pátek bude třináctého! Z tohoto data mají lidé hrůzu odpradávna. Spojuje totiž pro pověrčivé nešťastnou třináctku s nešťastným dnem pátkem. Co se tedy stalo na toto datum významného a zajímavého?

Například pro křesťany to začalo už v ráji. Právě v pátek podle jejich náboženství nabídla Eva Adamovi jablko hříchu, na Velký pátek ukřižovali Ježíše Krista. Při poslední večeři u toho bylo 13 lidí, tím třináctým byl Jidáš. Třináctým písmenem je v hebrejské abecedě M - první písmeno ve slově Mavet, což znamená smrt.

1) Smrt rytířů: V pátek 13. října 1307 nařídil francouzský král Filip IV. Sličný pronásledovat a mučit templářské rytíře. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.


2) Nejhorší letecká nehoda v pátek třináctého se stala v roce 1972, kdy se zřítilo letadlo typu Fairchild letící z do Santiaga s ragbyovým týmem Old Christians Club. Na palubě bylo 45 lidí, přežilo nakonec jenom 16. Po pádu letounu museli přeživší strávit 72 dní v drsné divočině. Trosečníci se museli živit masem z mrtvých lidí, které jedli syrové, protože s ohněm se muselo šetřit.
 

Související obsah


3) Bouře století v Buffalu: V říjnu 2006 zasáhla americké Buffalo obrovská sněhová bouře, která zabila tři lidi a způsobila škody za 130 milionů dolarů. Říká se jí také Bouře armagedonu.


4) Nešťastný let: Když odstartovala americká raketa Apollo 13, bylo to 13. dubna 1970. K výbuchu pak došlo ve 13 hodin a 13 minut.


5) Bitva u Guadalcanalu: V pátek 13. listopadu 1942 začala námořní bitva u Guadalcanalu. Pro Japonce to byl opravdu černý pátek třináctého - prohráli na celé čáře.


6) Požár století: V pátek 13. ledna 1939 zasáhly Austrálii obrovské požáry. Zabily 71 lidí, spálily 5000 domů a zničily desítky tisíc kilometrů buše.


7) Odhalení milenky Kramného: Petr Kramný svůj vztah s Kateřinou J. skrýval až do pátku třináctého. Osudný den ho v zadýchaném autě natočili reportéři TV Nova na tajném rande.


8) Referendum o vstupu do EU: V roce 2003 v pátek 13. června proběhlo celostátní referendum o vstupu České republiky do Evropské unie. Pro vstup do EU se vyslovilo 77,3% hlasujících. Pro někoho možná smolný den.


Pro jiné je pátek třináctého ale naopak šťastný. Své by o tom mohl říct Francouz, který v tento den v roce 2010 vyhrál v loterii Lotto 13 miliónů eur. Je zaznamenána i spousta dalších pozitivních události, ale přesto si tento výjimečný den, například jako svůj svatební, vybírá málokdo.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nejohebnější žena světa nafotila kalendář. Bude vám z něj úzko

Děsivá nehoda: S čističi oken se utrhla plošina!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz