Blanka

Blanku by měli otevřít už na konci září, všechno ale může být jinak

Blanku by měli otevřít už na konci září, všechno ale může být jinak
Zdroj: isifa/MAFRA/MICHAL ŠULA

Kontroverzní téma stavby pražského tunelu Blanka bude možná konečně vyřešeno. Rozhodčí soud dnes odpoledne vydá rozhodnutí ohledně sporu mezi Prahou a Metrostavem.

Okolo asi nejznámějšího tunelu, který zatím nebyl dostaven, se opět začala čeřit voda. Prahu totiž čeká další arbitráž a to konkrétně v souvislosti s firmou Inženýring dopravních staveb. Tato firma má na starosti stavební dohled a nově požaduje po městě 200 milionů korun za neuhrazené faktury. Náměstek primátora Jiří Nouza z TOP 09 se ale vyjádřil, že jde o peníze nad rámec stavby. Proto je magistrát odmítá vyplatit a konečné rozhodnutí bude mít až Rozhodčí soud.

Další komplikací by mohl být právě samotný Rozhodčí soud. Praha a Metrostav se 5.6.2014 dohodli na seznamu prací za celkovou částku 40 milionů korun s datem dokončení stavby 28. září 2014. To ale Rozhodčí soud zamítl a odročil jednání na 20.6.

„Protistrana souhlasila se závěry, které tam jsou uvedeny. Datum dokončení 28. září tak bylo akceptováno. V zásadě byl souhlasný postoj, takže se domnívám, že 20.6. bude vydáno rozhodnutí, ale nechci předjímat zase rozhodnutí rozhodčího soudu.“ míní náměstek primátora Jiří Nouza.

Asi nejaktuálnější komplikací, která včera vyšla najevo, jsou problémy s firmou ČKD Praha DIS. Ta totiž nestíhá dokončit všechny potřebné technologické protokoly včas. Je tedy možné, že se termín dokončení stavby bude ještě posouvat...

„Zejména se jedná o objem technologických zkoušek, tam si myslím, že obava existuje, protože přece jenom je to velmi složitá stavba a můžou tam vzniknout potíže. Vlastně to jsou stovky protokolů, ale to ještě není důvod k tomu, abychom slevovali z termínů.“ podle slov Jiřího Nouzy je tedy reálné, aby byl termín dokončení na konci září naplněn.

Celý spor se pravděpodobně více vyjasní dnes po rozhodnutí Rozhodčího soudu. O aktuální situaci vás budeme informovat.

max, TN.cz

K tématu Blanka

CHYBÍ JÍ ADRENALIN? Blanka z Robinsonova ostrova podniká jedno velké dobrodružství za druhým!

CHYBÍ JÍ ADRENALIN? Blanka z Robinsonova ostrova podniká jedno velké dobrodružství za druhým!

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz