Vojtíšek Vázler

Dohodnuto! Za zmrzačení Vojtíška nemocnice vyplatí 20 miliónů!

Dvacet milionů korun dostane podle informací televize Nova rodina pětiletého Vojtíška Vázlera, který je od narození kvůli chybám porodníka vážně postižený. Je to méně, než rodině přiřkl soud. Na částce se raději mimosoudně dohodla, aby nemusela v procesu pokračovat.

Rekordní odškodné 30 milionů přiznal koncem června soud rodině Vázlerových za to, že jejich Vojtíškovi při porodu v roce 2009 porodník zničil život. Doslova. Chlapec nevidí, neslyší, je ochrnutý a nedokáže přijímat potravu jinak než sondou.
 

Proti rekordně vysokému odškodnění se nemocnice odvolala. (Více zde: Nemocnice nechce platit 30 milionů rodině ochrnutého Vojtíška). Nezpochybňuje přitom nárok na odškodnění, ale jen jeho výši. Rodina Vázlerových ani nedoufala, že se nějakých peněz po nekončícím martyriu vůbec dočká. Teď to vypadá, že ano. I když to bude o deset milionů korun méně.
 

Dnes se totiž na utajované schůzce v Dačicích setkalo vedení Vinohradské nemocnice s právníkem rodiny a domluvili se na mimosoudním vyrovnání. Štáb televize Nova byl u schůzky také. Z vinohradské nemocnice dorazil čtyřčlenný tým v čele s ředitelem nemocnice Markem Zemanem.
 

Soudní tahanice trvají už pět let a tato schůzka byla poslední možností jak se domluvit na mimosoudním vyrovnání. Vázlerovým šlo kromě odškodnění i o to, aby se jim konečně někdo omluvil. Po hodině je jasno.

Související obsah

Obě strany si podávají ruce. "Myslím, že se dohodneme mimosoudně," potvrdil po schůzce pro TV Nova ředitel FN Královské Vinohrady Marek Zeman. "Schůzka byla konstruktivní , věcná," doplnil ho Antonín Tunkl, obhájce poškozené rodiny.
 

Podle informací televize Nova nemocnice zaplatí 20 miliónů jako odškodnění a rodině se konečně omluví. Dohoda je zatím jen ústní, během několika dní by ale měla být vyhotovena i písemně a podepsána oběma stranami. Vyplacení odškodného pak už nebude nic bránit.
Vojtíšek byl pro Vázlerovy vymodlené dítě – po letech snažení už přestávali věřit.O to víc se na něj těšili. Jenže kvůli několika zásadním chybám nezkušeného porodníka se narodil Vojtíšek těžce postižený.
 

Porod byl podle soudu jednoznačně zanedbaný. Mladý neatestovaný lékař vůbec nevěnoval pozornost tomu, že monitor srdeční činnosti vykazoval dušení plodu. "Choval se, jako kdyby se nic nedělo. Nic neříkal, že by něco mělo být špatně. Ani po porodu nám nikdo nic neřekl, pouze, že se trochu přidusil," vzpomíná Eva Vázlerová.
 

Tehdy devětadvacetiletého lékaře Daniela Brandejse soudce původně uznal vinným a potrestal ho osmiměsíčním podmíněným trestem vězení, v březnu 2013 ale obvodní soud lékaře nakonec zprostil viny. Vojtíškovi dnešní dohoda s nemocnicí sice zdraví nevrátí – jeho rodičům však už alespoň zdá se skončí pětileté soudní tahanice.

David Pik, tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz