Zajímavosti

Parta Čechů se plaví na lodi z PET lahví do Severního moře!

Parta Čechů se plaví na lodi z PET lahví do Severního moře!
Zdroj: facebook.com

To je nápad! Dva nymburští studenti z prázdných plastových lahví postavili loď a po Labi na ní chtějí doplout do Hamburku.

Jejich cesta začala před několika dny. Jan Kára a Jakub Bureš, dva vysokoškolští studenti, ale tento netradiční výlet velmi pečlivě připravovali. Na stavbu svého plavidla použili bezmála 6500 plastových lahví, které sbírali od lidí na několika místech v Nymburce.

"Ještě nedávno, v dobách našeho dětství, plul každý den Nymburkem po Labi remorkér, naložený pískem či uhlím. Labe je přirozenou dálnicí, která dnes zeje prázdnotou. Rozhodli jsme se postavit plavidlo, které by alespoň z části připomínalo námi vzpomínané remorkéry a doplout na něm až do 900 km vzdáleného Hamburku," píšou na stránkách svého projektu.

Jak probíhala stavba lodi a dosavadní plavba se podívejte v naší galerii:

 

Jejich loď nazvaná přiléhavě Petburg je na cestě již od soboty 12. července a až na několik malých komplikací jde zatím vše podle plánu: "Ladíme ještě nějaké úpravy, které jsme před vyplutím nestihli, takže jsme spíš vodní šneci," psali námořníci na facebookovém profilu tuto neděli.

Pohon Petburgu obstarávají speciálně upravené části starých jízdních kol, které přes důmyslnou soustavu řetězů pohánějí dvě kolesa, které desetimetrovou loď ženou dopředu pomocí lidské síly posádky.

Související obsah


Pokud se nadšencům podaří doplout až do německého Hamburku, chtějí zde svou loď zrecyklovat. A proč? "Je velice snadné je pouze vyhodit do směsného odpadu a nerecyklovat. Chceme dokázat, že si z nich dva dobrodruzi mohou postavit i loď," píše Jan s Jakubem.

Cestu 'lahvové lodi' budeme i dále sledovat a přinášet našim čtenářům novinky na této kuriózní cestě.

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz