Světové konflikty

Ukrajinská armáda dobyla část Luhansku. Vztyčili tam vlajku

Dva dny tvrdých bojů a ukrajinská armáda hlásí první úspěch své osvobozovací akce, pronikla do Luhansku a obsadila jednu z okrajových částí. Proruští povstalci se ale nechtějí vzdát. Podařilo se jim sestřelit armádní stíhačku a podle Kyjeva překročila hranice Ukrajiny další ruská bojová technika.

Nad Luhanskem opět zavlála ukrajinská vlajka, tedy alespoň v jedné z jeho čtvrtí. Bez ztrát se ale první krok k osvobození jednoho z klíčových měst ovládaných povstalci neobešel. "Separatisté nad Luhanskou oblastí sestřelili ukrajinskou stíhačku MiG-29," uvedl mluvčí ukrajinské Rady Národní bezpečnosti Andrej Lysenko.
 

Povstalcům ani po těžkých bojích síly nedocházejí, z Ruska k nim podle Kyjeva míří nejen bojová technika, ale i vycvičení ozbrojenci. A přestože při střetech vládních sil s rebely dál umírají lidé, jen v Doněcku dnes zahynulo nejméně deset civilistů, do zničených měst se vracejí první obyvatelé.
 

"Vracíme se domů, stejně jako hodně lidí z našeho patra. Doteď jsme provizorně bydleli v garáži u příbuzných," řekla Naděžda Notarovová z Lysyčansku.
 

Lysyčansk, který leží devadesát kilometrů od Luhansku, sice ukrajinská armáda dobyla na konci července, jenže rebelové úder vrátili minulý týden. Místní se přesto vracejí, opravují domy a snaží se pro jistotu zásobit vším, co je k mání.Už brzy by se ale obyvatelé východu Ukrajiny měli dočkat bezmála dvou tun ruské humanitární pomoci. Prvních šestnáct kamionů dorazilo k hraničnímu přechodu Izvaryne.
 

Náklad nejdřív zkontrolují ukrajinští celníci, teprve pak ho převezme Červený kříž, který potraviny, léky a elektrické generátory rozdělí. Kdy přesně ale ruská pomoc doplní tu od ukrajinské vlády, nikdo nedokáže říct.

ČTĚTE TAKÉ:

Separatisté neznají své meze: Kradou kreditní karty a mobily obětem z letu MH17!

Takto bydlel pán Ukrajiny: Zlatá brána, záchod i kohoutky

TN.cz / TV Nova,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz