Na vaší straně

Chytli jste v létě klíště? Možná nejste nachlazení, máte boreliózu

Chytli jste v létě klíště? Možná nejste nachlazení, máte boreliózu
Zdroj: isifa.com

Jste unavení, malátní, bolí vás klouby a svaly? Pozor! Možná se nejedná o příznaky přicházející virózy, ale o boreliózu!

Příznaky boreliózy se nemusí objevit hned po tom, co zjistíte, že jste na sobě měli zakousnuté klíště. Může to trvat několik dnů nebo týdnů. Jak poznáte, že jste touto nemocí byli nakaženi?


Prvním příznakem a spolehlivým identifikátorem je velká červená skvrna, která se objeví na kůži kolem místa kousnutí. V tomto prvním stádiu se borelióza léčí běžnými antibiotiky. Pokud tedy skvrnu na svém těle najdete, zajděte si raději hned k lékaři.


Může se stát, že nezaregistrujete, že jste si z přírody klíště přinesli domů a neberete ohled ani na následně vytvořenou skvrnu. Po té, co zmizí, se ale borelióza šíří po těle dál a její diagnostikování je už obtížnější.


Související obsahPříznaky pokročilejšího stádia nákazy nemoci se projevují po několika týdnech od infikování klíštětem a jsou podobné běžné viróze. Jedná se hlavně o únavu, bolest kloubů a svalů, bolení v krku, nepříjemný tlak v zátylku. Jediné, čím se borelióza od běžného nachlazení liší, je, že nemáte vysokou horečku ani rýmu a kašel. Můžete ale pociťovat mravenčení či pálení kůže, neurologické problémy nebo výrazné bušení srdce. V tomto pokročilém stádiu je léčba už dlouhodobější.


V nejzávažnějším stádiu borelióza může poškodit imunitní systém, který se nedokáže bránit dalším nemocem, což způsobí například i zánět mozku. Ten zapříčiňuje poruchu krátkodobé paměti nebo orientace v prostoru.


Pokud tedy máte nějaký z příznaků, raději obětujte chvilku a zajděte si co nejdříve k lékaři, aby se případná nákaza podchytila včas a borelióza nedošla až do nejtěžšího stádia.

mis, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz