Citrón

Čím budeme léčit nachlazení? Cena citrónů atakuje stovku!

Doba nachlazení a chřipek se pomalu blíží. Většina lidí se léčí i pomocí citrónů. Ty jsou ale teď rekordně drahé. Za kilogram žlutého ovoce dáte v některých obchodech až stovku! Přečtěte si, proč tomu tak je.

Cena citrónů trhá rekordy. Každoročně na přelomu srpna a září se jejich cena zvýší, ale nyní se vyšplhala rekordně vysoko. Kilogram těchto plodů totiž stojí mezi 80 až 95 korunami! Informoval o tom deník Mf Dnes.
 

A co stojí za tak skokovým zdražením? Podle obchodníků a distributorů za to mohou mrazy v Jižní Americe. V Uruguayi a Argentině totiž poničily část úrody. "Cenu ovlivnilo několik faktorů, které se sešly. Je to zejména menší nabídka právě z Jižní Ameriky, důsledkem čehož se cena zvýšila. Citróny z jižní Evropy už jsou vyprodané a na další úrodu, například z Turecka, si budeme muset počkat do podzimu. Poté by se měla cena citrónů opět snížit," vysvětlil pro TN.cz agrární analytik Petr Havel.
 

Právě dovoz tureckých citrónu by měl cenu opět snížit. Z Turecka se smí citróny dovážet až po 20. září, aby byly dobře dozrálé. Na pultech českých obchodů by se tak měly objevit v průběhu října a listopadu. S dodávkami, které jsou blíže Česku, by se tak měla opět snížit cena.

"V tuto chvíli nabízíme našim zákazníkům citróny z Jižní Ameriky, jelikož v Evropě tato komodita v tuto roční dobu již dostupná není. Cena citronů se odvíjí také od země jejich původu. Do ceny uvedeného zboží se tak promítají např. vyšší náklady na dopravu, skladování a podobně. Citróny z Evropy by měly být k dispozici opět v průběhu listopadu," uvedla mediální zástupkyně Ahold, které provozují síť obchodů Albert, Dagmar Krausová.
 


O tom jaké je letos skokové zdražení svědčí i statistika. Zatímco před rokem byla průměrná cena v září 55,58 Kč, letos je to 88,20 Kč, což je o téměř 60 procent! Vůbec nejdražší za posledních deset let byly citróny v roce 2008, kdy jsme v červnu za kilogram v průměru platili 64,22 koruny.
 

Ačkoliv citróny výrazně zdražily, podle odborníků to nebude mít na odbyt vliv. "Jde o to, že menší čast klientely nehledí na cenu. Citróny kupují kvůli osobní potřebě a tím pádem nekouká na to, kolik stojí. Další část lidí dává přednost různým bio a dalším k přírodě šetrným produktům a ti jsou ochotni zaplatit více," vysvětlil Havel.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO: Zahrádkář vypěstoval sprosté rajče

5 potravin, které cpete do lednice a přitom tam nepatří

TN.cz / hmr

K tématu Citrón

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz