NOVÁ METODA: Lékaři hned poznají rakovinu

Lékaři pražského IKEMu poprvé předvedli novou metodu vyšetření trávicího traktu, díky které ihned poznají, zda jsou buňky zdravé nebo zda pacientovi hrozí rakovina. Zároveň nemusí odebírat vzorek tkáně a tak mohou výrazně zkrátit dobu léčby. Umožní to speciální kamera, která zároveň funguje jako výkonný mikroskop.

Zatímco v zahraničí, například v Německu, jde o zavedenou metodu, v Čechách se teprve testuje. Přístroj na takzvanou virtuální biopsii se skládá z monitoru a malé sondy podobné té, která se používá při standardních endoskopických vyšetřeních. Její součástí je ale speciální mikroskop, díky kterému lékař hned ví, jestli buňka, na kterou se dívá, je zdravá.
 

"Přiložíme sondičku k tkáni a vidíme jednotlivé buňky, my poznáme, jestli je to třeba rakovina nebo jestli to není rakovina. Nebudeme muset brát vzorky a budeme moct rovnou léčit," uvedl gastroenterolog IKEMu Jan Martínek.
 

V běžné praxi přitom musí lékař odebrat vzorek podezřelé tkáně a na laboratorní výsledky čekat i několik dní. Pacient musí navíc například dvakrát podstoupit celkovou narkózu a taky zavedení sondy. V pražském IKEMu zatím nový přístroj testují jen při vyšetřeních trávicí soustavy.
 

"Začal jsem ho používat už před více než sedmi lety. Byl jsem mezi prvními v Evropě. / Mám už zkušenosti s využitím přístroje k vyšetření močového měchýře a moji kolegové ho dokonce používají v průduškách," řekl specialista z Mnichova Alexander Meining.
 

"Jde o velký pokrok, očekáváme, že bude mít tato metoda budoucnost. To běží přímo jako součást tedy toho výkonu a v zásadě to ten výkon ani příliš neprodlužuje," uvádí přednosta Kliniky hepatogastroenterologie Julius Špičák.
Přístroj za zhruba 3 miliony mají v české nemocnici zatím jen zapůjčený, pokud se osvědčí, pořídí ho nastálo.

ČTĚTE TAKÉ:

Dechberoucí snímky: Dcera fotí rodiče s rakovinou

Porazila rakovinu, svůj boj s nemocí natočila na video

TN.cz / TV Nova / Zuzana Štíchová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu IKEM

Důležité Události

Píše se na Deník.cz