Loď v Pacifiku volala SOS, zprávu zachytil muž v Nejdku!

Teď tu máme případ, který znovu dokazuje, jak moc technika zmenšila svět. Radioamatér v Nejdku na Karlovarsku zachytil volání o pomoc až ze vzdáleného Tichého oceánu.

Bývalý námořník, který na zaoceánských lodích pracoval jako radiodůstojník, nechtěl nic podcenit a případ oznámil policii. Zpráva se pak dostala až do Japonska, které okamžitě na označené místo poslalo pátrací tým.


Volání o pomoc vyslala neznámá loď z devět tisíc kilometrů vzdáleného Pacifiku - plavící se někde mezi Japonskem a Mariánskými Ostrovy. Technicky je možné zachytit tak vzdálený signál. Umožňuje to digitální komunikace na vysílačce v radioamatérském pásmu 14 megaherz.


"Za celou dobu, jako námořník, protože jsem vykonával tuhle profesi, jsem se nesetkal s tím, že by takovéhle volání SOS mohlo být zneužito," tvrdí sám Pavel Káčerek.

Související obsah


Volání o pomoc předal policistům. Na výzvu Interpolu zareagovalo i Japonsko. Radioamatéra mailem už oslovil zástupce českého velvyslance v Tokiu. A Japonci prý do oblasti vyslali pátrací letoun.


Podle radioamatéra se do problémů nedostala žádná velká zaoceánská loď. Nouzový signál totiž zachytil na radiovlnách vyhrazených amatérům. A ty obvykle využívají mnohem menší plavidla, třeba jachty nebo takováhle plachetnice.

pez, František Nyklas, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu SOS

Důležité Události

Píše se na Deník.cz