Muž držený v děsivém lágru mohl poprvé promluvit! Co řekl?

Američan, který si v Severní Koreji odpykává 6 let nucených prací, mohl za přísného dozoru tamní policie promluvit pro média. Matthew Miller, který byl odsouzen za "nepřátelské chování vůči KLDR." mohl v rozhovoru odpovědět pouze na jednu jedinou otázku.

Čtyřiadvacetiletý Matthew Miller přijel do Severní Koreje 10. dubna. Hned za hranicemi roztrhal své cestovní vízum a vykřikoval, že žádá o azyl v zemi ovládané diktátorem Kim Čong Unem.


Jeho přání se rychle splnilo. I když způsobem, který zřejmě neočekával. Podle Severokorejců vážně porušil právní řád a chtěl se v zemi záměrně dostat do vězení, aby mohl odhalovat porušování lidských práv. Na soud čekal dlouhé měsíce.


Do poslední chvíle doufal, že se americkým úřadům podaří vyjednat jeho propuštění. Dnes padl verdikt. Šest let nucených prací. Před kamerami mohl Miller ještě zavolat své rodině.


Miller mohl odpovědět jen na jednu otázku. Ukazoval také dopisy, ve kterých prosil o pomoc vlivné Američany. Například první dámu Michelle Obamovou, ministra zahraničí Kerryho nebo bývalou šéfku diplomacie Hillary Clintonovou. V Severní Koreji jsou vězněni ještě další dva Američané - Kenneth Bae a Jeffrey Fowle.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu KLDR

Důležité Události

Píše se na Deník.cz