Květnatec

Na Liberecku našli záhadnou houbu! Vypadá jako chobotnice

Vypadá jako chobotnice, ale není to chobotnice. Je to houba a navíc vzácná - Květnatec archerův - právě dnes ho ke svému překvapení našla na zahradě Marcela Havlíčková z Královky na Liberecku.

Pozoruhodný nález připomíná líhnoucí se chobotnici. Na počátku je stříbřité nenápadné vajíčko. Paní Havlíčková z Královky jich má na zahradě hned sedmnáct. "Vyčmuchal to náš pes a lekli jsme se, hlavně jsme se tedy lekli a všichni, co to takhle viděli, že máme buřty v trávě, chobotnice, že k nám zavítaly. Adéla, že ještě nevečeřela," sdělila TV Nova Marcela Havlíčková.

Na pozemku paní Havlíčkové rostou zajímavé houby, které pocházejí zdaleka. " Květnatec archerův je původní především v Tasmánii a v Evropě se vyskytla poprvé ve dvacátých letech dvacátýho století u přístavu Marseille," uvedl Libor Tmej, předseda Mykologického spolku Choceň.

Květnatec u nás poprvé mykologové identifikovali v roce devatenáct set čtrnáct. Jak se exotická houba dostala na zahradu paní Havlíčkové, se dá jen hádat." Myslíme si, že z těch palet jak to sem přišlo, jsme vlastně skládali dřevo, z těch palet jak kolujou různě po světě v těch kontejnerech na lodích," dodala Marcela Havlíčková.

Příroda sice květnatci přidala na kráse, rozhodně mu ale ubrala na vůni. Podobně jako hadovka smrdutá, tak i tato houba je cítit i kilometr daleko. Na smažení by ji asi nikdo nedoporučil. Odér prý má jako pukavec.

pet/ Michaela Klárová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz