Gambler

Výnosný hazard? Kdepak, na gamblery doplácíme miliardy!

Výnosný hazard? Kdepak, na gamblery doplácíme miliardy!
Zdroj: isifa.com

Představy, jaké bohatství stát nevydělá na českých gamblerech, berou za své. Negativní dopady této závislosti nás všechny stojí třikrát až čtyřikrát víc, potvrzuje odborná studie, kterou dnes citují Lidové noviny.

Studie popisující skutečné finanční dopady a náklady na rozvrácené životy hráčů a jejich blízkých, je novým argumentem pro výrazné omezení hazardu v Česku. Léčba závislosti na chiméře rychlého zbohatnutí díky penězům vhozeným do hracích automatů, k tomu třeba rozpad rodiny, ztráta zaměstnání a další sociální dopady - to vše stát stojí miliardy korun. Konkrétněji zhruba třikrát až čtyřikrát víc, než vybere na daních z tak zvaného tvrdého hazardu. Vyplývá to ze závěrů nové studie, s jejíž částí se LN seznámily.
 

Daně z tohoto odvětví hazardu, tedy především loterijních terminálů či lidově beden, tvoří zhruba čtyři miliardy ročně. To je polovina všech příjmů státu z hazardních her.
 

Související obsah

Studii vypracovalo pražské Psychiatrické centrum. Ministerstvo financí jí hodlá podpořit svůj návrh na přísnější regulaci hazardního byznysu. Analýza dochází k závěru, že výdaje související se závislostí na automatech přijdou stát na troj- až čtyřnásobek této částky. Do toho studie nově zahrnula i výdaje na zmírnění emocionálních, psychologických či společenských dopadů hazardu.
 

"Jsou to všechno sociopatologické jevy, které s sebou tvrdý hazard nese. Jestliže táta nedonese výplatu domů, ale vezme to přes hernu na rohu, vznikají společensky obtížně vyčíslitelné jevy. Odhadujeme, že se tato výdajová stránka pohybuje okolo troj- až čtyřnásobku státních zisků z tvrdého hazardu,“ uvedl pro LN náměstek ministra financí Ondřej Závodský.
 

Ze závislosti se ročně léčí patnáct set lidí Ten má právě přípravu nového loterijního zákona v gesci. A veřejně jej představí den před volbami, tedy 9. října. Spolu s ním zveřejní právě i zmiňovanou analýzu, která má jeho záměry podpořit.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz