Volby 2014

Otázky, které trápí Prahu: Čtěte, jak by je vyřešili lídři kandidátek

Otázky, které trápí Prahu: Čtěte, jak by je vyřešili lídři kandidátek
Zdroj: TN.cz

Redakce TN.cz oslovila parlamentní strany, aby se jejich kandidáti na pražského primátora vyjádřili k tématům, které trápí obyvatele hlavního města.

Zeptali jsme se obyvatelů Prahy, co je nejvíc trápí. V anketě zaznívala nejčastěji tyto tři témata: ucpané silnice, předražená karta Opencard, která toho moc neumí, a šatné spojení s letištěm Václava Havla. Oslovili jsme proto politické strany, aby se jejich pražští lídři k těmto tématům vyjádřili. Všem jsme položili stejné otázky:


1. Dokončení vnějšího pražského okruhu je zatím v nedohlednu. Jak budete postupovat, aby byla tato klíčová komunikace dokončena co nejdříve a bez zbytečných průtahů?


2. Jak chcete vyřešit kauzu Opencard? Má tento projekt ještě budoucnost? Pokud ano, tak jakou? Nebo by měla být definitivně zrušena a nahrazena něčím jiným?


3. Jak zajistíte lepší spojení s Letištěm Václava Havla? Jste pro prodloužení metra A nebo pro rychlodráhu?


ANO - Adriana Krnáčová


Zdroj: mvcr.cz

 

1. Ve hře je několik variant, ale hnutí ANO nabízí nové řešení. Jde o odklonění tranzitní dopravy propojením silnice R7 s D8 kolem obcí, které s tím vyjádřily souhlas. A následně pak napojení D8 na D1. Tím se odlehčí severozápadní tah a dojde k tomu zásadnímu - kamiony nebudou muset zajíždět až na Spořilov. Jsme přesvědčeni o tom, že proti Pražskému okruhu už následně dotčené obce nebudou nic namítat. Nebude se totiž už jednat o přesunutí kamionové dopravy na okruh, nýbrž o vybudování obslužné a podstatně užší silnice, která bude řešit jen civilní dopravu. Projekt byl 23.9. prezentován na tiskové konferenci ministra dopravy ve spolupráci se Středočeským krajem.

2. Na slovo Opencard už jsem docela alergická. Kartička, která stála 1,3 miliardy a plní jedinou funkci? To je nehorázné dědictví, které nám tu zanechala ODS ještě z dob své největší slávy. Budeme to muset vyřešit, rychle a rázně hned, jak se dostaneme na Magistrát. Už teď máme jasnou představu, jak by to mělo fungovat dál a chceme se přitom nechat inspirovat městy jako je Chicago, Londýn nebo Hongkong. Pokud bude nutné, bude dokonce na přechodnou dobu doprava v Praze zadarmo, aby Pražany přechod na nový systém nijak finančně nezatížil. Cílem je mít multifunkční kartu (funkce platební karty, platby za parkování, MHD, návštěvy galerií a muzeí atd.), kdy náklady ponese dodavatel a peníze si vezme zpět z poplatků při platbách.


3. Běžně se mluví o dvou variantách, prodloužení metra A z Motola a rychlodráze. Obě varianty jsou ale velmi drahé a před jejich realizací bude potřeba vyřešit mnoho problémů. My se zatím přikláníme k rychlodráze, ale v poslední době nás zaujala nabídka zahraničních inestorů, kteří nám nabízí, že v rámci PPP projektu postaví jednokolejné řešení, které sami zafinancují a pak ho budou několik let spravovat. Určitě se s tímto investorem potkáme a budeme se chtít zajímat o další detaily.

ČSSD - Miloslav Ludvík


Zdroj: TN.cz

 

1. Naším cílem je maximálně podpořit další budování Pražského vnějšího okruhu tak, aby co nejdříve byla veškerá tranzitní doprava odvedena z hlavního města a došlo k odlehčení zatížené sítě městských komunikací. Zejména je třeba se zaměřit na úsek 511 z D1 do Běchovic.

2. V prvé řadě je nezbytné urychleně jednat a učinit jasné rozhodnutí o budoucím využití Opencard, protože liknavost současného vedení radnice stojí Prahu desítky miliony korun a vytváří velmi nestabilní situaci. Prvním krokem je analýza všech možných variant řešení a nabídek a rychlá volba té nejlepší. Jsme připraveni vyřešit situaci se stávajícím dodavatelem, ale nenecháme se jím vydírat, a proto se nebráníme ani alternativním řešením. Laxnost současného vedení radnice generuje problémy a pokud by město konalo, jak má a Opencard byla kartou s dalšími funkcemi, jak bylo zamýšleno a mohla by městu i vydělávat.

3. Podporujeme propojení centra Prahy s letištěm prostřednictvím železniční dopravy. Takový projekt je připraven z hlediska administrativního i stavebních řízení a je i nejlevnější. Varianta prodloužení metra A se musí pečlivě zvážit a vyhodnotit, neboť je faktem, že její současné ukončení u motolské nemocnice nedává smysl. V tomto případě lze uvažovat o tom, zda by metro mohlo být vedeno i po povrchu, což by dostavbu trasy A zásadně zlevnilo.


KSČM - Marta Semelová


Zdroj: TN.cz

 

1. Především je potřeba uvést, že dostavba vnějšího pražského okruhu je dlouhodobý problém především v jeho severní části, kde proti sobě jdou negativní názory dotčených městských částí (Suchdol, Lysolaje, Březíněves) a potřeba odvést automobilovou dopravu z vnitřní Prahy (Praha 6, 7, 8). Problém se táhne už od r.1999 a dodnes není vyřešen z důvodů soudních rozhodnutí a nedostatku finančních prostředků. Návrhy na variantní řešení okruhu kolem Prahy, které má být levnější a nenarušuje životní prostředí dotčených MČ, je mimo kompetenci ZHMP (jde Středočeským krajem) a bohužel nebylo dosud o něm jednáno, což považujeme za chybu. Za této situace nezbývá nic jiného než prosadit urychlenou dostavbu okruhu ve schválené stopě. Ta by umožnila také řešení situace na Spořilově a i tzv. humanizaci dopravy v centru Prahy, tedy i na Václavském náměstí, protože severojižní magistrála by pozbyla významu. Bohužel ZHMP po schválení zásad územního rozvoje (11. 9. 2014) toho už moc dělat nemůže, protože musí čekat, zda nebude rozhodnutí znovu napadeno u soudu a dále zda budou ve státním rozpočtu nalezeny finanční prostředky (včetně vyjednání dotace ze strany EP) pro dostavbu okruhu.

2. Původně snad dobrá myšlenka univerzální karty Pražana, s rozpočtem cca 90 milionů Kč se stala černou dírou na peníze, jejíž náklady se vyšplhaly na 1,35 mld. Kč. Mimochodem, byli to zastupitelé KSČM, kteří na to první upozornili a od vedení města za to schytali výtky a posměch. Ani minulé ani současné pravicové vedení města situaci nevyřešilo, naopak za postup, který zvolilo, byla většina členů Rady HMP včetně současného primátora obžalována.
K tomu, jak kauzu řešit nemáme jako opozice dostatek kvalitních informací, vše si převzal osobně primátor Hudeček. Podle našeho názoru univerzální karta Pražana má budoucnost, ale jestli to bude současná karta Opencard závisí na tom, zda se podaří Praze získat kontrolu nad celým systémem Opencard. To znamená odkoupit od firmy EMS licenci za cenu řádově maximálně několika desítek milionů Kč. Tímto postupem by snad také nebyla zmařena nesmyslná investice do této karty. Pokud by však firma EMS trvala na částkách několika stamilionů Kč a Prahu vydírala, tak nevidíme důvod, proč dále navyšovat výdaje na Opencard a kupovat práva ke kartě od EMS. V tom případě by město mělo vypsat nové výběrové řízení na novou kartu, protože zkušenosti z jiných měst ukazují, že stejně, ne-li lépe fungující karta se dá pořídit se všemi právy za řádově menší částky než dosud vynaložené na Opencard. Jinou možností, kterou KSČM navrhuje, je zahájit diskusi s odborníky a připravit analýzy o možnosti postupného zavedení bezplatné MHD, čímž by se kauza karty Opencard stala bezpředmětnou.

3. Podle našeho názoru nejvhodnější doprava na Ruzyňské letiště je vlakem. Jsme pro výstavbu rychlodráhy na Kladno s odbočkou na letiště. Zavrhujeme variantu metra, která pro dopravu na letiště není vhodná.

TOP 09 - Tomáš Hudeček


Zdroj: TN.cz

 

1. Vnější pražský okruh je dálnicí a tím pádem je stavba na státu. Praha připravila veškerou dokumentaci tak, aby se mohlo začít stavět co nejdříve. Jsme nadále připraveni státu při této důležité stavbě pomáhat.

2. Fungování systému Opencard je stabilizované. Máme připraveno alternativní řešení, pokud by jednání s majitelem autorských práv, firmou EMS, dopadla špatně.


3. Jednoznačně se stavíme za nejlevější a zároveň nejrychleji realizovatelný projekt – jedná se o modernizaci železniční trati z Masarykova nádraží na Letiště Praha.


Trojkoalice - Petr Štěpánek


Zdroj: oficiální zdroj

 

1. Trojkoalice „Zelení, KDU-ČSL a Starostové – Máte právo“ je názoru, že vnější silniční okruh musí být veden s respektem k přírodním hodnotám území a k dotčeným městským částem i obcím Středočeského kraje (tj. měl by vést mimo hustě osídlené oblasti jako je například Suchdol).

Dokončení vnějšího pražského okruhu je důležité. Staví jej ředitelství silnic a dálnic. Věříme, že vláda jej zařadí mezi své priority. Jako klíčové priority pro nejbližší období prosazujeme především metro D a rychlé železniční spojení na letiště (to nebude financované z rozpočtu města).

V posledních letech byl rozpočet města ruinován obřími dopravními stavbami a budoucí vedení města musí počítat s vysokou mírou zadlužení na řadu let dopředu. Metropole by se měla soustředit vždy jen na jednu velkou dopravní stavbu a tu doplnit o množství menších projektů v řádu desítek či stovek milionů.

2. Pokud současná rada problém nevyřeší, počítá Trojkoalice s opuštěním projektu Opencard. Město za něj sice utratilo 1,3 miliardy korun, ale tak to zůstane, ať už se v něm bude pokračovat nebo ne. Počítáme s výběrovým řízením na novou aplikaci, která zajistí nižší provozní náklady i mnohem širší využití.

3. Trojkoalice preferuje rychlodráhu z centra Prahy na Kladno s odbočkou na letiště. Rychlé železniční spojení centra s letištěm mají všechny moderní metropole světa. Vláda by měla tento hendikep srovnat co nejrychleji.

Lídři kandidátek ODS a Úsvitu nám na dotazy zaslané e-mailem neodpověděli.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz