Volby 2014

Volby 2014: Kdo u voličů zabodoval a kdo totálně propadl?

Je dobojováno! Volby skončili. Pro politiky ale teprve práce začíná, začnou totiž volit vedení radnic, nové radní, starosty či primátory. Pojďme se podívat, kdo patří v komunálních a senátních volbách mezi vítěze a poražené.

Výsledky voleb jsou sečteny. Někteří ještě teď jásají a už si brousí zuby na nejvyšší posty v zastupitelstvech, jiným zbyly pouze oči pro pláč. Tohle jsou vítězové a poražení uplynulých komunálních a senátních voleb.

VÍTĚZOVÉ

Ve velké části obcí byli úspěšní nezávislí kandidáti, či různá místní sdružení. Z parlamentních stran se ale asi nejvíce prosadila KDU-ČSL a ČSSD. Na rozdíl od celostátních voleb se poměrně prosadila i ODS, ačkoliv oproti minulým volbám ztratila nejvíce mandátům.

V ostře sledovaném duelu o pražský magistrát, můžeme za vítěze označit hnutí ANO včele s Adrianou Krnáčovou. Ta se pravděpodobně stane i primátorkou. Podle výsledku voleb by totiž mohlo ANO vytvořit koalici s ČSSD a Trojkoalicí KDU-ČSL, Zelených a Starostů.

Pražské volby dopadli parádně i pro Piráty. Zařadili se tak mezi jedny z vítěze voleb, na Magistrátu totiž obsadí hned čtyři křesla.

Mezi vítěze můžeme počítat i několik známých tváří. Uspěl například herec Tomáš Hanák v Nižboru, nebo herečka Dana Batulková v Kolodějích. Do zastupitelstev se dostala i celá řada sportovců, někteří by se klidně mohli stát i starosty. Bývalý lodivod české hokejové reprezentace Alois Hadamczik totiž se svým hnutím ovládl volby v Kravařích. Na radnice ale míří i další úspěšní sportovci. Skifař Ondřej Synek v Brandýse, hokejisté Jiří Šlégr a Robert Kysela v Litvínově, šéf českého fotbalu Miroslav Pelta v Jablonci, žokej Josef Váňa v Chýši, fotbalista Pavel Horváth v Praze - Dubči, boxer Lukáš Konečný v Ústí, nebo bývalý desetibojař Robert Změlík v Hostivicích. Post místostarosty Fulneku by zase mohl obhájit otec úspěšné tenistky Pety Kvitové Jiří Kvita.

Pokud vás zajímá, kdo uspěl ve volbách ve vaší nebo sousední obci a kdo naopak totálně propadl, podívejte se na výsledky pomocí naší aplikace - ZDE.

Můžete se podívat i na to, kdo uspěl i neuspěl v senátních volbách v 27 okrscích. Více ZDE.

PORAŽENÍ

Jeden z hlavních poražených je primátor Prahy Tomáš Hudeček. Zklamání z výsledků voleb už na něm bylo vidět v průběhu sobotního večera, kdy bylo stále jasné, že v Praze zvítězí hnutí ANO vedené Adrianou Krnáčovou. "Bezesporu Tomáš Hudeček nepatří mezi vítěze voleb," poznamenal politolog Jan Kubáček.

A i ostatní primátoři velkých měst se zařadili mezi poražené. Například primátor Ostravy Petr Kajnar se vůbec nedostal do zastupitelstva! Na začátku roku byl vyloučen ČSSD, proto do voleb šel s Ostravským fórem, ale nebylo mu to nic platné.

Zklamání zažívá i brněnský primátor Roman Onderka. Ten rozhodně očekával, že získá větší podporu. Nicméně má stále šanci, že svůj primátorský post znovu obhájí. "Ten potenciál nějakého kompromisu se tam rýsuje, ale určitě čekal více, na to že to je pravidelný dneska už v podstatě kontinuální primátor," vysvětlil Kubáček.

Související obsah

Co se týká poražených v senátních volbách, tak je to zejména kandidátka hnutí ANO Laura Janáčková, která kandidovala na Praze 1. Voliče se sice snažila oslovit odvážnými erotickými billboardy, ale neuspěla. V jejím obvodě totiž postoupili do 2. kola Václav Hampl a Zdeněk Schwarz. Janáčková skončila až na čtvrtém místě, přeskočil ji ještě Martin Bursík.

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz