Azbest

POZOR: Chodníky v Česku skrývají rakovinotvorný azbest

POZOR: Chodníky v Česku skrývají rakovinotvorný azbest
Uzavření chodníku. Ilustrační foto | Zdroj: Jindřich Kodíček

Po azbestové aféře v několika českých školách se zdá, že se tato nebezpečná látka může v našem okolí vyskytovat naprosto běžně. Průzkum firmy, která se zabývá ekologickou likvidací odpadů, ukázal, že azbest se může vyskytovat třeba pod nádražím v Kloboukách u Brna.

Již před rokem naměřila firma Foster Bohemia v blízkosti stavby nového autobusového nádraží v jihomoravském městečku více než trojnásobné překročení povolených limitů azbestových vláken v ovzduší. Na celý případ dnes upozornil web tyden.cz.

Podle vyjádření firmy mělo znečištění původ drcený kámen, který se používá jako podklad právě při stavbě nového nádraží. Podle některých obyvatel a také starosty Klobouků u Brna Zdeňka Lobpreise jde však je o pokus výše zmíněné firmy zviditelnit se.

"Kontrolními vzorky se nic nezjistilo," řekl časopisu Týden starosta a dodal, že podle něj jde právě o firmu Foster Bohemia, která se právě odstraňováním nebezpečného azbestu z různých objektů živí. Ta to nicméně odmítá a trvá na tom, že obyvatelům Klobouků hrozí nebezpečí například při dalších stavebních úpravách nádraží.

Související obsah

Problém je, že na sledování azbestu ve stavebních materiálech nejsou v Česku ukotveny žádné předpisy a dolů, kde se může azbest v hornině vyskytovat, je mnoho. Nelze proto dostatečně dohledat, v jakých stavbách je potenciálně nebezpečné kamenivo obsažené.

Azbestu někteří přezdívají "tichý zabiják". Když totiž stavebník do azbestu zasáhne, uvolní se z něj do vzduchu drobounká vlákna. Ta se po vdechnutí zabodnou do plicních sklípků, kde mohou v tichosti po deseti, dvaceti letech vyvolat rakovinu.

Azbest se dříve používal při stavbách jako obkladový materiál nejen díky svým dobrým izolačním vlastnostem. Často byl využíván například na omítky, vodovodní odpady, izolační obklady nebo i střešní krytiny. Je však zdraví velmi nebezpečný.

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz