Náhubkový zákon

Podivné zákony: Proč nemůžeme vidět sadistického vraha Barunky?

Podivné zákony: Proč nemůžeme vidět sadistického vraha Barunky?
Zdroj: TN.cz

Tohle je opravdu paradox. Každému kdo odhalí identitu nezletilého zločince hrozí až 8 let vězení. Problém je v tom, že zákon je chrání po zbytek života a to i v případě, že v budoucnu spáchají další trestný čin. Tak je tomu i u Kmětiněvského vraha, který před lety zabil a zneužil spolužačku. Před nekolika dny byl nepravomocně odsouzen za loupežné přepadení a znovu tak potvrdil, že je nebezpečný pro společnost. Přesto je jeho identita - jako vraha - tajná.

Robert P. Známý jako kmětiněvský vrah, nebo vrahoun Robin. Tedy známý - jeho tvář vám ukázat nemůžeme. Ani říct jeho celé jméno a varovat tak veřejnost.
 

Zákon totiž zakazuje odhalit identitu těch, kteří jako nezletilí spáchali jakýkoliv zločin. Robert P. na Nový rok 2004 na Kladensku zamordoval a zneužil třináctiletou spolužačku. Usvědčily ho testy DNA a jako nezletilý dostal pětiletý trest ve výchovných ústavech.
 

Nedávno jsme vám ale o něm říkali znovu. Loupil a jako dospělý šel před soud. Dostal tři roky. Jeho spolupachatele paradoxně ukázat můžeme. Jestli je rozdílný přístup k oběma zločincům spravedlivý, vyvolává diskuze....
 


 

"Zákon tady preferuje předtím, aby byl vláčen médii, a také aby měl šanci, ať už udělal cokoliv, stát se řádným občanem," vysvětluje právník Pavel Novák. "Pokud ten zákon chrání děti, je to na místě, jestliže ovšem tady v tomto případě vrah z Kmětiněvsi už je dospělý, je otázka, jestli by se ta ochrana měla vztahovat i na něj," zamýšlí se psycholog Karel Huhmal.

Existuje ale i výjimka, kdy identita mladistvého pachatele, může být přece jenom zveřejněna. "Pokud takovýto pachatel nadále páchá trestnou činnost, potom je možné obrátit se na soud, kdy uzná že je nebezpečný pro společnost," objasnil Novák. Jenže to může trvat i několik měsíců.

TN.cz / TV Nova / Tereza Šnoblová,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz