Očkování

Očkování proti chřipce! Jaké pojištovny ho proplácí? PŘEHLED

Říjen je ideální dobou pro očkování proti chřipce. Zjistili jsme pro vás, kdo má vakcínu ze zákona zadarmo, případně které pojišťovny toto očkování proplácejí. Nepodceňujte chřipku!

Očkování obecně není v Česku příliš oblíbené. A to protichřipkové, které je nutné každý rok opakovat, snad ještě méně. Zatímco v západních evropských zemích se proti chřipce nechává očkovat kolem 40 procent populace, u nás je tohle číslo asi desetkrát menší a proočkovanost se pohybuje kolem 4 až 5 procent.

Mohou za to patrně rozšířené fámy a předsudky o vakcínách i podceňování chřipky jako nemoci. Ročně v tuzemsku zabije asi dva tisíce lidí, přesto Češi očkování odmítají nebo ho přinejmenším nevyhledávají.

Je to ovšem chyba, protože šíření epidemie pomáhá zastavit právě vyšší proočkovanost populace. Vakcína pomáhá lidskému organismu buď se chřipce i v epidemii zcela vyhnout nebo při onemocnění výrazně tlumí projevy nemoci a zkracuje její délku.

Související obsah

Protilátky v krvi nás navíc mohou chránit i v budoucích letech před pandemickou formou tzv. superchřipky. S ní v budoucnu epidemiologové naprosto vážně počítají a vznikne patrně v Asii kombinací virů lidské, ptačí a prasečí chřipky. "Předpokládá se a je velmi reálné, že to takhle bude. Další velká pandemie přijde pravděpodobně opět z východu, z Asie," uvedla pro TN.cz epidemioložka Zdenka Jagrová.

Lékaři doporučují očkování zejména starým nebo nemocným lidem, u kterých bývá chřipka fatální a nezřídka je zabije. Tyto skupiny obyvatel proto mají ze zákona (dobrovolné) očkování proti chřipce zdarma - hradí jim ho stát. Jinak stojí očkování proti chřipce (podle výběru preparátu) i s aplikací zhruba mezi 300 až 400 korunami.

Zdroj: TN.cz

Další skupině lidí - rovněž ze zákona - doplácí na očkování proti chřipce povinně pojišťovny. Jsou to tito:

Zdroj: TN.cz

Kromě toho jdou ale některé pojištovny nad zákon a vakcínu či její aplikaci proplácejí svým klientům jako bonus. Zřejmě proto, že se jim očkovaní lidé vyplatí víc než náklady na léčbu nemocných. Jednotlivé zdravotní pojišťovny přistupují k úhradám za očkování proti chřipce takto:

Zdroj: TN.cz
tn.cz / gar

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz