Letiště

Geocaching v Čechách: Hledejte "kešky" třeba i na letišti!

Hledání skrytých schránek pomocí GPS souřadnic, takzvaný Geocaching, se stává čím dál populárnější. Jen v České republice se mu už oficiálně věnuje více než dvacet tisíc lidí. A míst, kde lze ukrytou schránku nalézt také přibývá. Kromě typických míst, jako jsou lesoparky, přírodní krajinné útvary a jiná atraktivní turistická místa, můžete dnes hledat tzv. "kešky" třeba i na pražském Letišti Václava Havla.

Proces je jednoduchý – pomocí GPS navigace najít ukrytou schránku, v ní se zapsat do takzvaného logbooku, případně vyměnit obsah schránky a opět ji ukrýt. To by neměl nikdo jiný vidět, protože úkryt má zůstat v utajení. V dnešní době je takových schránek u nás kolem pětatřiceti tisíc, a to i na velmi frekventovaných místech jako je pražské Václavské náměstí, Letenská pláň, Pražský hrad nebo již zmiňované Letiště Václava Havla Praha.

Právě na pražském letišti vznikl unikátní projekt GeoTour, v rámci kterého můžete v areálu letiště ulovit až deset "keší". Pražské letiště je tak prvním světovým letištěm, které se do projektu geocachingu oficiálně zapojilo.

Projekt GeoTour vznikl ve spolupráci se zkušenými hráči z České asociace geocachingu, díky kterým se podařilo vytvořit vysoce hodnocenou sérii "keší". Při hledání schránek se účastníci zábavnou formou dozvědí řadu zajímavých informací. Celou GeoTour provází postava cestovatele Petra, který je zavede do historie i současnosti letiště a na zajímavá místa v jeho okolí. Připomene také bezpečnostní pravidla pro přepravu palubních zavazadel nebo poradí, jak využít volný čas na letišti. Hledači pokladů si z GeoTour odnesou upomínkový předmět v podobě Czech Wooden Geocoinu, což je dřevěná mince určená pro sběratelské účely.

"Při umisťování kešek na letišti jsme se snažili, aby zapadaly do celkového konceptu letiště, do toho, co tady běžně je, a aby nebyly na první pohled viditelné. To znamená, že některé keše jsou například v podobě bezpečnostních kamer nebo v podobě miniatury letištního autobusu, " vysvětluje princip ukrývání schránek na pražském letišti specialistka komunikace Marika Janoušková.

Celá cesta po letištních keškách začíná u informačního stánku na Terminálu 1, kde Vám obsluha propůjčí první schránku a předá hrací kartu a tzv. CVG – upomínkový dřevěný předmět kruhového tvaru. Hráč se zapíše do deníku schránky, tzv. logbooku, a pokračuje na další stanoviště. Celá trasa GeoTour je složená celkem z deseti "keší", hráč cestou sbírá v jednotlivých "keškách" části kódu, díky kterému se může na konci dostat k poslední, bonusové "kešce". Ta je cílem celé GeoTour a zde tato unikátní stezka končí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz