Kamera

Čechy šmíruje 730 kamer! Nesledují i vás? Ověřte si to

Čechy šmíruje 730 kamer! Nesledují i vás? Ověřte si to
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Soukromí lidí po celém světě i tisíců Čechů je vážně ohroženo. Hackeři prolomili zabezpečení bezpečnostních kamer a všichni teď mají záběry z nich jako na dlani!

Anonymní ruská stránka Insecam.com nabízí záznam z více než 73 tisíc bezpečnostních kamer po celém světě. V Česku se jedná o více než 700 kamer se špatným zabezpečením.

Pokud se pohybujete v prostředí, které je střežené bezpečnostní kamerou, tak je dost dobře možné, že vás pravidelně někdo sleduje. Nejedná se přitom pouze o pohledy na parkoviště, obchody a sklady. Některé IP kamer nabízejí přímý záznam z vašich domovů. Dokonce se najdou i záběry z dětských pokojíčků a obývacích pokojů.

Nejste sledovaní i vy? Ověřte si to ZDE. (Vlevo na stránce klikněte na Czech republic a pak si pomocí modré šipky najděte své město. Pozor, některé kamery se kvůli pomalému připojení načítají delší dobu.)


Na internetové stránce lze filtrovat kamery podle geografického umístění, nebo výrobce přístroje. Při výběru konkrétní kamery jsou pak dostupné detailní informace se zeměpisnou šířkou a výškou, která pak místo zobrazí s přesností na metry rovnou vedle na mapě.


Celý problém vznikl díky ledabylému zabezpečení kamer. Výrobci Hikvin, Panasonic, AvTech a Foscam totiž nenutí spotřebitele měnit heslo nastavené v továrním nastavení. Pokud si pak heslo nezměníte a máte kameru připojenou k internetu, tak si můžete být skoro jistí, že se i vy objevíte na výše zmíněné stránce.

Související obsah

Sami se můžete podívat například do restaurace na pražském Karlíně (ZDE), kdo vchází dovnitř paneláku v Hradci Králové (ZDE), nebo jak to vypadá v pražském obchodě s boxy na auto. (ZDE)


Provozovatelé webu nabízí majitelům odstranění jejich kamery ze stránky. Není ovšem jasné, zda to bude zadarmo a nejedná se tak o pokus, jak vydělat peníze na cizím soukromí.

Související obsah

Pokud tedy vlastníte kameru od některého z uvedených výrobců, raději požádejte odborníka o změnu hesla. Nikdy nevíte, kdo vás, nebo vaše blízké může právě sledovat.

TN.cz

K tématu Kamera

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz