Technologické vychytávky

Nezapomínejte, že antiviry patří i na mobily a tablety! PŘEHLED

Nezapomínejte, že antiviry patří i na mobily a tablety! PŘEHLED
Zdroj: Thinkstockphotos

Funkčnost, ochrana a bezpečnost – to jsou hlavní důvody, proč bychom ani své mobilní přístroje neměli nechat bez antivirových programů. Jaké jsou na trhu, kde a za kolik je sehnat a co nabízejí?

Mít svůj domácí počítač zabezpečený nějakým antivirovým programem je pro většinu z nás prakticky samozřejmostí. Ale nainstalovat tuto ochranu také na mobil nebo tablet řada uživatelů zapomíná. Přitom možné hrozby jsou stejné, vždyť jste na totožné síti, na jednom internetu se všemi jeho klady, ale bohužel i zápory. A jednou z nich jsou právě škodlivé programy a viry, kterými hackeři útočí na bezpečnost a správnou funkčnost našich přístrojů.


Zbytečnost? Nutnost!


Stále zní světem mobilních technologií hlasy, že na smartphone či tablet je instalace antiviru zbytečností a pouze zpomaluje procesor a požírá baterii. Ovšem už na loňské konferenci o kybernetické bezpečnosti v Las Vegas padly jasné důkazy, že ani aplikace, které prošly kontrolou Googlu, Applu a Microsoft (jsou tedy stahovány z oficiálních Google Play, App Store a Windows Phone Store), nejsou stoprocentní a mohou obsahovat adware, spyware, či jiné nežádoucí programy nabourávající bezpečnost vašeho telefonu či tabletu.

Je tak samozřejmostí, že výrobci antivirových programů pro PC mají ve své nabídce i řešení pro mobilní zařízení se všemi operačními systémy. Základní verze jsou prakticky vždy zdarma, připlatit (nijak vysoké částky) si musíme za doplňkové či nadstavbové části programů. Na již zmiňovaných obchodech, na kterých si do mobilů či tabletů stahujete aplikace, hry nebo i e-knihy najdete celou plejádu antivirových programů, tady jsou aspoň některé z těch nejznámějších.

AVG AntiVirus


AVG je společnost poskytující internetovou bezpečnost 182 milionům aktivních uživatelů. Její AntiVirus je takovou českou klasikou, která je v základu zdarma, některé funkce jsou zpoplatněny, profesionální verzi si můžete po 14 dní vyzkoušet zdarma. Příklady novinek v produktech AVG pro rok 2015 jsou:

Související obsah


AVG AntiVirus pro Android – uživatelé získají stejné funkce na tabletech s Androidem jako na mobilních telefonech, včetně nalezení, uzamknutí a vymazání v případě krádeže pomocí funkce Ochrana proti krádeži. Rovněž obsahuje zámek aplikací, nastavení pro ochranu soukromí na sociálních sítích, zálohování, blokování hovorů a zpráv a možnosti vymazání souborů z internetu.

AVG PC TuneUp – nová funkce Vyčištění zařízení s iOS bezpečně odstraní všechny zbylé soubory ze zařízení iPhone či iPad po jejich připojení k počítači. Také odstraní všechny redundantní soubory jako selhaná stahování, dočasné soubory nebo skrytá systémová hlášení a tím uvolní místo pro uživatelská data či instalaci nových verzí iOS.

Avast
Značka Avast nabízí svůj program pod názvem Antivir a ochrana mobilu. Má řadu funkcí, kromě klasického skenování a možnosti automatické antivirové kontroly má i možnost zálohování nebo pokročilou schopnost ochrany proti krádeži. Opět jsou některé nadstandardní funkce zpoplatněné, ale bohatý základní balík je zcela zdarma.

ESET
Seznam zjišťoval v průzkumu pořádaném ve spolupráci se společností ESET postoje uživatelů internetu k online bezpečnosti. To, že internet je dobrý sluha a špatný pán, si podle něj uvědomuje 82 % dotázaných. A není tak divu, že mnozí z nich pak sáhnout po antiviru od firmy, která je původem ze Slovenska. Pod názvem Mobile Security & Antiviru najdete jeden z nejkvalitnějších antivirových programů pro mobilní zařízení. Je jednoduchý a velice účinný jen s delší dobou skenování souborů. Bohužel funkce jako je kontrolování nastavení telefonu, které je třeba u Avastu zdarma, je zde zpoplatněná. Za kvalitu se u ESET prostě platí.


Kaspersky
Podle antivirové značky Kaspersky roste kromě „klasického“ škodlivého softwaru zaměřeného na počítače také množství malwaru cílícího na mobily, zejména na ty s Androidem. Každý měsíc zaznamenají laboratoře Kaspersky Lab na 20 tisíc nových vzorků.


Firma tak neustále aktualizuje a vylepšuje součásti svých bezpečnostních řešení. Nejnovější verze programů pro domácí uživatele obsahuje řadu zcela nových technologií, které zlepšují úroveň ochrany před šifrovacím malwarem, zabraňují sledování uživatele webkamerou a ochraňují před riziky připojení k zranitelným Wi-Fi sítím. Aktualizovaná verze produktu pro domácí uživatele Kaspersky Internet Security – Multi-Device 2015 chrání uživatele zařízení s Windows, OS X a Androidem před známými i novými hrozbami.

Sophos
Podle výzkumné společnosti Nielsen dnes tráví uživatelé s mobilními zařízeními o 30 hodin měsíčně delší dobu než s notebooky. Během posledních dvou let narostl objem malware pro operační systém Android o 1800 procent a jde tak o vůbec nejrychleji rostoucí hrozbu. Celkový objem prodeje mobilních telefonů a tabletů se pro rok 2014 odhaduje na dvě miliardy kusů a v 85 procentech případů jde o zařízení právě se systémem Android. Všechny tyto aspekty přiměly společnost Sophos k vydání komplexního bezpečnostního řešení Sophos Mobile Security. To přináší na platformu Android nový antivirus a technologii webové ochrany. Toto výkonné řešení umožňuje komplexní ochranu před malware, a to bez negativního dopadu na výkon zařízení nebo výdrž baterie. Netřeba dodávat, že opět bez dopadu na vaši peněženku, tedy zdarma.

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na tuhle aplikaci, sleduje nás!

Nový problém iPhonu 6: Trhá lidem vlasy!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz