Kotel

Lidé šílí! Tisíce jich musí vyměnit své kotle. Čtěte proč

Tisíce lidí budou muset sáhnout do svých peněženek a pořídit si nové kotle. Pokud to neudělají, budou jim hrozit vysoké pokuty.Takové sankce mohou očekávat i domácnosti, které topí nekvalitním palivem. Například domovním odpadem, plasty nebo pneumatikami.

Je listopad, lidé začali topit a škodliviny ze starých kamen nebo nekvalitního topiva znepříjemňují život lidem především na vesnicích a v malých městech. Jediný starý kotel dokáže zamořit ovzduší na kilometry daleko a zkazit tak vzduch tisícům lidí. Někteří navíc topí vším, co mají po ruce.

Jenže obyvatelé takto zamořených obcí, ani místní radnice, s tím zatím nemohou moc dělat. Najít důkazy je těžké. Lidé se doposud neměli jak zdraví škodlivému kouři bránit. Nový zákon by měl situaci zlepšit.

Například pokuta dvacet tisíc korun bude od roku 2017 hrozit těm domácnostem, které písemně nedoloží revizi svého kotle, kamen nebo krbu na uhlí či dřevo. Tato revize pak bude povinná každé dva roky.

Související obsah

Pokuta až padesát tisíc dopadne (od roku 2022) na ty domácnosti, u nichž revize ukáže, že jejich kotel nesplňuje parametry alespoň třetí emisní třídy. Stejnou částku zaplatí i ti, kteří zatápí odpadky a jinými nekvalitními palivy.

Cena nového kotle, který podmínky splňuje, může jít do desítek tisíc a proto se do výměny lidé zatím příliš nehrnou. "Od roku 2012 došlo k výměně řádově 10-15 procent kotlů, které spadají do této kategorie," potvrdil Mojmír Krátký, ředitel asociace podniků topenářské techniky.

Ministerstvo životního prostředí proto chystá na nákup nových kotlů finanční podporu. "My bychom rádi získali pro příští rok celkem 9 miliard korun z operačního programu životního prostředí, ze kterých by se nám mohlo podařit mít až 100 tisíc kotlů," prohlásil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Navíc by se měly zvětšit i pravomoci kontrolorů. "My se dnes snažíme i s právníky vymyslet takový způsob, který v těch extrémních případech, kdy se opakovaně vyskytuje extrémní kouř a obtěžuje celé okolí - a známe ty případy - že by bylo možné za jasně stanovených podmínek se zástupcem obce vstoupit do obydlí," uvedl ministr životního prostředí Brabec. Konkrétní forma této právní úpravy ale zatím hotová není.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz