Pes

Fenka zachránila svou paničku před rakovinou! Neuvěříte jak!

Fenka zachránila svou paničku před rakovinou! Neuvěříte jak!
Zdroj: mojevideo.sk

Že je pes nejlepším přítelem člověk, to se dávno ví. V tomto případě to ale platí dvojnásob. Labradoří fenka Daisy zachránila život své majitelce. A mimo ní i další pětistovce lidí. Teď za to byla oceněna medailí.

Claire Guestová z Británie začala svou fenku cvičit k rozpoznání rakoviny ze vzorků moči a dechu už jako štěně. Psi mají totiž ve srovnání s lidmi neuvěřitelně vyvinutý čich. Oproti pěti milionům čichových receptorů v lidském nose jich má pes šedesátkrát více.


Lékařští psi jsou cvičeni očicháváním vzorků od lidí, kteří už rakovinu mají, a psi se tak mohou naučit, jaký je rozdíl mezi zdravými a nemocnými. Daisy už takhle identifikovala rakovinu u 551 pacientů. Její úspěšnost je neuvěřitelných 93 procent, píše server Daily Mail.


A dokonce objevila rakovinu i u své vlastní majitelky. Bylo to poprvé, co rakovinu odhalila přímo v těle, bez toho, aby čichala ke vzorkům.

Související obsah


„Daisy mě pořád škrábala na hrudníku. Opakovaně do mě narážela, tak jsem ji odstrčila. Ale ona se dotčeně přitiskla zpátky. Nakonec do mě narazila tak silně, až mi udělala modřinu,“ vzpomíná majitelka. „Chovala se strašně divně, normálně je to tak veselý pes,“ říká žena.

Potom však začala cítit tlak v oblasti, kde do ní fenka strčila, a za pár dní si nahmatala v prsu drobnou bulku. A hluboko v prsní tkáni lékaři objevili zárodky rakoviny. „Nebýt Daisy, neodhalili bychom rakovinu ještě dlouho a pak by to mohlo být mnohem vážnější. Takhle neměla čas se rozšířit,“ děkuje Claire.


Za svou záchranářskou práci byla teď desetiletá fenka labradora oceněna medailí. V současnosti pomáhá s výcvikem dalších dvanácti psů, kteří by měli být v budoucnu také schopni odhalit rakovinu.

ČTĚTE TAKÉ:

Nechutné a brutální: Facebooková stránka ´Pes je jídlo, ne kamarád´ má stále více příznivců

HIT INTERNETU: Nejlínější štěně všech dob. VIDEO

mom, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz