Porod

Volno pro otce po narození dítěte: Jaký je váš názor? ANKETA

Volno pro otce po narození dítěte: Jaký je váš názor? ANKETA
Zdroj: isifa.com

Mnoho otců si po narození svého potomka vybírá dovolenou, aby s maminkou i dítětem mohli být v prvních dnech v co největším kontaktu. Teď se začíná hovořit o tom, že by se v zákoně mohla objevit otcovská dovolená, tedy něco jako placené volno. Jaký je váš názor na to, hlasujte v anketě.

Porod, zejména prvního dítěte, je pro oba rodiče důležitým momentem. V Česku ale otcové po porodu nedostanou ani den volna, aby mohli první momenty života prožívat se svým dítětem a partnerkou. Na západě už je ale hojně rozšířená "otcovská dovolená".

Teď se o otcovské dovolené stále více začíná hovořit i v Česku. A o přípravě takového zákonného nároku dokonce uvažuje i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, píše pondělní Právo. "Chceme se tím v příštím roce zabývat. Pracujeme se dvěma možnostmi. První je otcovská dovolená placená z pojištění v době šestinedělí. Druhá je rodičovská dovolená v nějakém konkrétním období vyhrazená pro druhého rodiče," řekla Právu ministryně.

Podle ní má zejména první možnost velkou podporu. Navíc podle Ligy otevřených mužů si téměř tři čtvrtiny novopečených otců po porodu vybírá dovolenou. Na rozdíl od většiny evropských zemí to však není ukotvené v zákoně. Například v Británii či Francii mají muži po porodu nárok na 14 dní dovolené, ve Finsku na 18!, uvádí Právo.

Související obsah

Lékaři otcovskou jen doporučují. Podle nich je totiž kontakt s oběma rodiči v prvních dnech života novorozence velice důležitý nejen pro vztah rodičů, rodičů a dítěte, ale i jeho vývoj. "Po narození dcery jsem si vybral čtrnáctidenní dovolenou. Kdyby nárok na volno byl se zákona, určitě by to otcové ocenili," svěřil se TN.cz Jan.

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz