Jára Cimrman

Pošta vydala známku, kterou vynalezl Jára Cimrman!

Pošta vydala známku, kterou vynalezl Jára Cimrman!
Zdroj: TN.cz

Známý český génius Jára Cimrman kromě vzducholodi, dynamitu a třeba jogurtu vynalezl také kulatou poštovní známku. Ve středu ji vydala Česká pošta.

Přesně po 174 letech a 210 dnech od vydání vůbec první hranaté poštovní známky světa se dnes otřásly základy filatelie a světu byla představena první kulatá známka s jednou z možných 136 podob fiktivní postavy Járy Cimrmana, uvedla Česká pošta. Každá ze známek ponese jinou podobu Járy Cimrmana, protože se neví, která z dochovaných 136 podob je správná.

Autorem námětu je herec Žižkovského divadla Járy Cimrmana a výtvarník Jaroslav Weigel a jeho syn Michal. Autorem grafické úpravy typografie písma vlastních známek je akademický malíř a grafik Petr Foltera

Zdroj: Česká pošta

Ke koupi jsou dvě výplatní písmenové známky s natištěným písmenem „A“ a „Z“. Písmeno „A“ odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní tedy 13 Korun. Byla vytištěna v nákladu 2,5 milionu kusů. Písmeno „Z“ odpovídá ceně služby pro prioritní obyčejnou zásilku do zahraničí tedy 30 Kč a byla vytištěna v nákladu půl milionu kusů, uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

A co praví legenda o vzniku kulaté známky?
 

Jára Cimrman se jako učitel v haličské osadě Struk seznámil s dcerou místního poštmistra Erikou T. Ta se záhy stala Cimrmanovou přítelkyní a posléze i zapisovatelkou jeho myšlenek a zásad.

Díky zápiskům Eriky T. víme, že Jára Cimrman nabídl rakouské c. a k. poště svůj návrh organizace poštovní služby, při níž bylo k dopravě spěšných zásilek využito polního dělostřelectva. Výhodou této novinky bylo, že zásilka dopadla během několika vteřin na příslušnou adresu. Nevýhodou bylo, že adresátů ubývalo. Na žádost obyvatelstva Haliče byla tato služba zrušena. Inspirován kulatým poštovním razítkem vytvořil Jára Cimrman pro tyto spěšniny i kruhovou známku.

PSALI JSME:

NALEZENO V MHD: Rakev, sprcha, urna s popelem! Nejsou vaše?

Strach z mafie! Padlo 5 vlastních gólů, nikdo nechtěl vyhrát

Hradní archiv skrývá opravdové poklady - od Hitlera po Gottwalda

TN.cz / vem,

K tématu Jára Cimrman

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz