Technologické vychytávky

Kam s daty? Možnosti, jak zálohovat a nepřijít o to nejdůležitější

Kam s daty? Možnosti, jak zálohovat a nepřijít o to nejdůležitější
Práce s tabletem | Zdroj: isifa.com

Doba na nás valí stále rostoucí množství dat a informací. A tak se vcelku samozřejmě nabízí klasická – i když trochu poupravená – nerudovská otázka: "Kam s nimi?" Možností je několik…

Nespoléhejte se pouze na paměť svého přístroje! Tahle věta by mohla být vytesána jako motto na tělo každého elektronického miláčka, který s nějakou pamětí a tudíž i s daty pracuje. Pomocí přídavných úložišť si můžete nejen rozšířit prostor pro množství dat, ale také si je zálohovat. Žádná data totiž nemusí být věčná.

Kartová jednoduchost

S nějakou paměťovou kartou v současnosti spolupracuje většina chytrých telefonů a tabletů. Zjednodušeně se dát prohlásit, že všechny kromě těch se systémem iOS, jehož přístroje si vystačí s vlastním vestavěných prostorem pro ukládání dat.

Historie paměťových karet se začala psát na přelomu 80. a 90. let minulého století. Podnětem k vývoji externí, či chcete-li přídavné, paměti byly dva momenty: rozšiřování notebooků o další komponenty a rostoucí rozlišení fotoaparátů. Rozvoj paměťových karet byl dosti rychlý a přes několik vývojových etap dospěl až do dnešního stavu, kdy jsou běžným standardem karty typu micro SD o velikosti lidského nehtu a velikosti 32 GB. Na trhu jsou samozřejmě i další (větší) typy karet, a to jak rozměrově (např. SD karty využívané zejména ve fotoaparátech), tak kapacitně (na trhu je např. i karta připravená pojmout 256 GB dat).

Výhodou této formy uchovávání dat je jistě umístění karet přímo v přístrojích, nijak se nezvyšující hmotnost telefonů či tabletů a také dobrá kompatibilita (přenositelnost, použitelnost) ve více přístrojích. Mezi nevýhodami pak lze jmenovat nepohodlné sdílení mezi přístroji (slot pro kartu bývá většinou umístěn v těle mobilu pod baterií) a také náchylnost ke ztrátě (vzhledem k malým rozměrům) či mechanickému poškození. I přes to všechno jde cenově velice příznivé a nejčastěji využívané paměťové rozšíření smartphonů a tabletů.

Není klíč jako klíč

Další formou rozšíření paměti a přenositelnosti dat je použití tzv. USB flash disků, hovorově zvané „flešky“ nebo USB klíče. Komerčně se z jejich výrobou začalo začátkem tohoto století a svým datovým obsahem pětinásobně převyšovaly diskety, které tehdy vývojově nahrazovaly především.

Související obsah

V průběhu let dostávaly USB disky řadu tvarů a třeba i postaviček, ale nejčastější je stále podoba klíčenky a možnost jejího přichycení na kroužek s běžnými klíči od bytu či kanceláře. Stejně jako v případě paměťových karet kapacita USB disků neustále roste, v současnosti se už vyšplhala na neuvěřitelný 1 TB (tj. 1000 GB).

Výhoda je tedy zřejmá – snadná přenositelnost, vysoká kapacita – a navíc ještě stoupla v posledních měsících, kdy výrobci začaly nabízet tzv. oboustrannou „flešku“. Kromě obvyklé velikosti USB portu, který známe z PC a notebooků je na druhém konci také miniUSB, který umožňuje použití i pro chytré telefony a tablety, které jsou vybaveny tímto portem. Nesmíme ale zamlčet ani nevýhody, mezi které patří možnost mechanického poškození vzhledem k vyčnívání nad rozměry přístroje a také nevhodnost k dlouhodobému zálohování dat (bez připojení k napájení – tj k USB portu počítače – udrží USB disk data pouze několik desítek měsíců).

Z tohoto pohledu je pro zálohování rozhodně vhodnější použít externí paměťové disky. Velikost externích pevných disků je 1.8“, 2.5“ a 3.5“. Rozdíl je v tom, že 1.8“ a 2.5“ disky se napájejí přes USB a 3.5“ se napájejí přes adaptér ze zásuvky. Chcete-li mít svá data uchovaná opravdu beze strachu a na dlouhou dobu, pořiďte si externí SSD disk. Jedná se o disk bez mechanických pohyblivých částic. Kapacita sahá až do 2 TB. Jako další argument pro pořízení SSD disku může být potřeba vyšší rychlosti přístupu na disk.

Ukládejte a sdílejte virtuálně

Další možností kam si uložit data jsou tzv. cloudová úložiště. Jde o vzdálené servery, které vám – do určitého objemu dat zdarma – poskytnou svůj prostor. Přistupovat na ně potom můžete odkudkoliv – z domácího či pracovního počítače, notebooku, smartphonu či tabletu. A velice jednoduché je s jejich pomocí i zasílání či sdílení souborů. Stačí si jen vybrat ze široké nabídky, např. iCloud, Dropbox, Google Drive, Sky Drive, SugarSync, Bitcasa, Copy či Mega.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz