Nemoc

Objevil se nový zabiják! Superbakterie se přenáší dotykem

Bakterie se šíří zejména ve zdravotnických zařízeních, během epidemie v Británii zemřelo až 6 tisíc lidí. Vražedná superbakterie řádí i v Česku.

I rutinní zákrok v nemocnici vás může stát život. Na svědomí to může mít takzvaná superbakterie, která se šíří zejména v nemocnicích. Nemilosrdně zabíjí dva z pěti pacientů. Epidemie hrozí i na Slovensku, protože nakažených přibývá a podmínky v nemocnicích nejsou ideální, uvedl portál tvnoviny.sk.

Bakterie zabiják. Tak odborníci říkají bakterii jménem clostridium. Ta způsobuje silné průjmy, které mohou vést až k proděravění střev. Odolá většině antibiotik a ve světových nemocnicích se stává postrachem číslo jedna. "Je to lídr, vedoucí patogen mortality, to znamená, že toto je opravdový zabiják," vysvětlil portálu infektolog Vladimír Krčméry.

Během epidemie klostridií v Británii zemřelo až 6 tisíc z 8 tisíců nakažených lidí. Lékaři zjistili, že na Slovensku případů přibývá. V Česku zatím není jejich výskyt masivní, přesto u nás na smrtící průjem ročně zemře několik desítek lidí.

Související obsah

"Podstatné je pacienta izolovat, kontakt s ním je třeba omezit jen na speciální personál," dodal epidemiolog Ivan Ciznar. Superbakterie se přenáší již pouhým dotykem. Diagnostika může trvat den nebo dva, a za ten čas se mohou nakazit i další pacienti.

Evropská komise podpořila vývoj nové vakcíny, která by měla být používána perorálně. Výzkum je ale v plenkách, a očkování je tak zatím hudbou budoucnosti. Jediným nástrojem proti superbakterii zůstává dostatečná hygiena v nemocnicích.


 

ČTĚTE TAKÉ:

Místo břicha má basketbalový míč: Podívejte, co mu udělala bakterie z řeky

Nechutná panenka. Udělali ji podle mrtvé sestřičky. Koupíte dětem ebolu?

hel, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz