Srovnání

KLIDNÉ STÁŘÍ: Úředníci z Bruselu mají 10x vyšší důchody než Češi!

KLIDNÉ STÁŘÍ: Úředníci z Bruselu mají 10x vyšší důchody než Češi!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Je to hrozivý rozdíl. Úředníci, kteří pracovali pro orgány Evropské unie, se těší z gigantických důchodů, zatímco čeští senioři živoří. Rozdíl v průměrných důchodech je až desetinásobný! Zatímco u nás v průměru důchodci dostávají okolo 11 tisíc korun, průměr vysloužilých úředníků orgánů EU je přes 100 tisíc korun!

Pracovat v Bruselu je zlatý důl. O tamějších platech si spousta Čechů může nechat jen zdát, špatně se nemají ale ani ti, kteří odejdou do důchodu. Protože právě i penze je více než štědrá. V průměru to je okolo 4 tisíc eur (asi 110 tisíc korun). Je to hodně v kontrastu s českými důchodci, kteří v průměru berou jen 11 050 korun! Na 100 tisíc korun nedosáhl ani senior s nejvyšším českým důchodem. Jeden jediný Čech totiž pobírá důchod v pásmu mezi 90 a 99 tisíci korunami.

Aby bruselští úředníci na důchody dosáhli, musí pracovat pro Unii nejméně 10 let nebo mu musí být 65 let. "Důchody se vyplácejí jako procento z konečného základního platu. Úředníci získávají za každý rok nárok na starobní důchod ve výši 1,9 % a mají nárok na maximální důchod ve výši 70 % svého konečného základního platu," píše se na webu Evropské komise.

Základní plat úředníků orgánů Evropské unie se pohybují od 2654 eur (asi 73 tisíc korun) až do 18 370 eur (asi 500 tisíc korun). Nástupní plat vysokoškoláka je pak 4349 eur (asi 120 tisíc korun). K tomu ještě dostávají různé příspěvky, například na cesty do vlasti nebo bydlení.

Po odpracování desetileté služby v Evropské unii pak mají úředníci nárok na důchod ve výši 19 procent svého posledního platu. Aby dosáhli na maximum, tedy na 70 procent posledního základního platu, musí úředník pro Unii pracovat nejméně 37 let.

Na štědrý důchod dosáhne i například bývalý český eurokomisař, nyní šéfporadce premiéra Bohuslava Sobotky, Vladimír Špidla. Ten totiž za dva roky, až mu bude 65 let, dosáhne na doživotní rentu, která by měla být asi 130 tisíc korun měsíčně!

Čas od času se sice objeví senzační zpráva, že úředníci Evropské unie mohou odcházet do důchodu už v 50 letech a měsíčně dostávají 9000 eur (tato zpráva se objevuje už od roku 2005 v různých obměnách - pozn. red.). Realita je trochu jiná. Nejdříve mohou bývalí úředníci jít do důchodu v 58 letech. V tom případě se jim ale důchod krátí o 3,5 % za každý rok, který zbývá do dovršení řádného důchodového věku (65 let). Evropští úředníci mohou i přesluhovat, a to do 67 let, ve výjimečných případech pak do 70.

Související obsah

Ačkoliv tvrzení o důchodu 9 tisíc eur je přehnané, i průměrných 4 tisíce eur (asi 110 tisíc korun) je pro české důchodce nepředstavitelných. Vždyť průměrná výše důchodu v Česku byla v prvním pololetí letošního roku 11 050 korun. Podle statistické ročenky České správy sociálního zabezpečení například starobní důchod vyšší než 18 tisíc korun pobíralo 11 141 seniorů.

Na jak vysoký důchod máte nárok vy, si můžete spočítat pomocí kalkulačky ministerstva práce a sociálních věcí ZDE.

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz