Mentální postižení

Otřesný případ: Matka k podvodům zneužila mentálně postiženou dceru

Mentálního postižení dcery využila ke svému obohacení! To je případ, kterým se zabývají policisté v Pardubicích. Ti z úvěrových podvodů obvinili ženu, která měla se svou dcerou navštívit bankovní i nebankovní společnosti a žádat o úvěry. Probíhalo to vždy stejně, matka vyjednávala a dcera, aniž by chápala, o co jde, podepisovala.

"Dívka jen tiše seděla, přikyvovala a podepisovala, zatímco maminka jednala.“ To je krátký úryvek z policejní zprávy, který vystihuje naprosto vše. Během sedmi let navštívila padesátiletá žena se svou mentálně postiženou dcerou 13 různých poskytovatelů úvěrů. Jenže půjčky jim přerostly přes hlavu a vše skončilo u insolventní správkyně.

"Když jsem si sem dlužnici pozvala, bylo mi hned jasné z prvních vět, že se vůbec neorientuje v čase ani prostoru. Nevěděla, jaké je datum, natož aby porozuměla tomu, co je soudní jednání, přihláška k pohledávce, či třeba smlouva," uvedla pro TV Nova insolventní správkyně Tereza Vodičková.

Advokátka proto věřitelům odmítla pohledávky ve výši bezmála dvou set tisíc korun uznat. Ti se tak obrátili na policii. A kriminalistům bylo brzy jasné, jak se věci mají. Matku, která zneužila slaboduchosti dcery, už obvinili z úvěrového podvodu.

Související obsah

"Ke svému jednání se přiznala. V tuto chvíli je ohrožena trestní sazbou odnětí svobody až na dvě léta," říká Eva Maturová, mluvčí Policie ČR pro Pardubický kraj.

Aby se podobná věc v budoucnu neopakovala, podal policejní vyšetřovatel k soudu návrh na zbavení svéprávnosti šestadvacetileté mentálně postižené ženy. Soud by jí měl zároveň určit i opatrovníka, který za ni bude jednat.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz