Lavina

Neštěstí v Krkonoších: Lavina zavalila lidi! Mladý lyžař nepřežil

Lavina spadla dnes krátce před jedenáctou hodinou v Malé Studniční jámě směrem do Obřího dolu. Ohrozila celkem tři lidi, jeden z nich nepřežil, jeden je zraněný, jednomu se podařilo zachránit bez zranění.

Na místo pádu laviny okamžitě vyrazila horská služba, záchranářský vrtulník a psovodi. Ukázalo se, že lavina se ve Studniční jámě urhla pod třemi lidmi.

"Jednomu z mužů se podařilo schovat za skalní masiv, další lavina strhla a jednoho z nich zasypala kompletně, druhého pak částečně. Nezraněný lyžař okamžitě přispěchal na pomoc a během přibližně deseti minut se mu podařilo zasypaného muže vyprostit. Zdravotní stav vyproštěného lyžaře byl vážný a vyžádal si okamžitou laickou resuscitaci," popsal tragédii tiskový mluvčí záchranářů Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Pád laviny byl ohlášen v 10:44. "Operátoři ihned aktivovali postup podle standardu lavinové nehody, který je pro takovéto případy vypracován. Na místo odstartoval vrtulník LZS Kryštof 6 ze základny v Hradci Králové a zároveň vyjela posádka RZP z Trutnova. Letečtí záchranáři cestou přibrali psovoda Horské služby s lavinovým psem a následně byli vysazeni za visu z vrtulníku poblíž místa události. Ihned zahájili rozšířenou neodkladnou resuscitaci zasypaného muže," řekl Ivo Novák.

Související obsah

Jak mluvčí řekl, lékař si během resuscitace povšiml dalších vícečetných zranění lyžaře, která "byla neslučitelná se životem" a záchranáři tak oživování ukončili juako neúspěšné. Vrtulník a sanitka pak přepravily zbývajícího zraněného do nemocnice. Tělo zemřelého odvezla horská služba.

Na lavinové nebezpečí upozorňovala Horská služba letos už několikrát. Aktuálně je právě v Krkonoších třetí stupeň lavinového nebezpečí. Stejný stupeň platí také v Jeseníkách. Meteorologové také varují před zhoršujícím se počasím na horách. Vítr tam má dosáhnout rychlosti až 110 km/h.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Holandsko truchlí: Zemřel princ Friso, kterého loni zavalila lavina

GALERIE: Sněhová kalamita v Rusku. Po bouři zmizely celé domy!

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz