Výstava

OBRAZEM: Národní technické muzeum vystavuje unikátní automobily Jawa!

Motocykly JAWA zná v Česku takřka každý. Málokdo ale ví, že pod stejnou značkou byly vyráběny i osobní automobily. Dnes jsou velmi vzácné a do 19. dubna je můžete vidět na výstavě v pražském Národním technickém muzeu.

Automobily JAWA se vyráběly mezi lety 1934 až 1947, v současné chvíli jich existuje již jen kolem 80 kusů. Šest z nich v prvotřídní kvalitě se nyní sešlo v budově Národního technického muzea, kde se poměrně krátkou dobu budou těšit pozornosti návštěvníků.

Automobily značky JAWA se začaly vyrábět v německé licenci podle vozů DKW Meisterklasse. Jednalo se o levný vůz Jawa 700, i na tuto dobu bylo na karoserii použito velké množství dřeva. "Nejen ta tehdy obvyklá kostra karoserie byla ze dřeva, ale i krycí panely dveří a boků byly z překližky potažené koženkou," popisuje konstrukci vozů kurátor výstavy Petr Kožíšek. Druhý typ automobilů Jawa Minor již nebyl licenční výrobek, ale jednalo se o vlastní československou konstrukci. Opět se jednalo o vůz nižší třídy, který byl ale velmi povedený a oblíbený nejen u nás, ale i ve zbytku Evropy.

Nejvzácnějším exponátem výstavy je červená Jawa 750 z roku 1935. Jedná se o jediný zachovaný kus tohoto kupé na světě. Na rozdíl od ostatních automobilů na výstavě, které jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek sběratelů, je sedmsetpadesátka v majetku muzea.

Tento sportovní vůz s dvouválcovým motorem byl postaven pro jediný účel – pro závod 1000 mil československých, který vedl z Prahy do Bratislavy a zpět. Dvakrát za sebou a bez přestávky. Jediný dochovaný exemplář tohoto mimořádného vozu získalo Národní technické muzeum, a nyní ho v něm po omezenou dobu můžete vidět i vy.

Za pozornost stojí ale i další vozy s logem Jawy na kapotě. Moc jich už dochovaných není, proto máte jedinečnou příležitost je shlédnout pohromadě. V sobotu 15. února můžete navíc nejen tuto výstavu, ale i celou stálou expozici muzea, navštívit za mimořádné snížené vstupné 50 korun.

TN.cz/Jakub Deml

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz